Ալիևի՝ Շուշի այցից հետո հաղորդակցության միջոցներն Արցախում գործում են լուրջ խափանումներով
Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հեռահաղորդակցության միջոցների, մասնավորապես՝ բջջային կապի ու համացանցի խլացման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգել էր դեռևս սույն տարվա օգոստոսին՝ իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի ՄԻ պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը՝ տեղեկացնելով․
«Նույն հարցով ԱՀ իրավասու մարմինների և ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների հետ քննարկումների արդյունքում հարցը ներկայացվել է նաև Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարությանը, և վերջիններիս միջամտությամբ խլացումների խնդիրը, կարծես թե, կարգավորվել էր։
Սակայն 2021 թվականի նոյեմբերի 9-ից սկսած Արցախի Հանրապետության օկուպացված Շուշի քաղաք Ադրբեջանի նախագահի այցից հետո խնդիրը նորից առաջացել է, և արդեն շուրջ մեկ ամիս է հաղորդակցության միջոցներն Արցախում գործում են լուրջ խափանումներով։ Խնդիրն առավել սուր է արտահայտված այն համայքներում, որոնք 2020 թվականի ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի և Արցախի տարածքի օկուպացիայի հետևանքով հայտվել են շփման գծի հարևանությամբ։
Որոշ համայնքների պարագայում կապն ընդհանրապես բացակայում է։ Կասկած չկա, որ բջջային կապի և համացանցի հասանելիությունն Արցախի տարածքում միտումնավոր խլացվում է ադրբեջանցիների կողմից հեռահաղորդակցության ոլորտում ծառայություններ մատուցող ընկերությունների կողմից օգտագործվող հաճախականությունների և տեխնիկական միջոցների վրա ներազդելու եղանակով։
Ադրբեջանն օգտագործում է ցանկացած մեթոդ Արցախի բնակչության իրավունքները ոտնահարելու և անհարմարություններ պատճառելու նպատակով: Կոնկրետ այս պարագայում ադրբեջանական կողմի գործողությունները խոչընդոտներ են ստեղծում Արցախի ժողովրդի՝ հեռախոսային կապից և հաղորդակցության այլ ձևերից օգտվելու ազատության և տեղեկացված լինելու իրավունքի համար։
Պատկան մարմինների և ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուշադրությունը կրկին հրավիրում եմ այս խնդրին, որը կարևոր է ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, այլ հստակ կրում է հումանիտար բնույթ»։

После визита Алиева в Шуши средства коммуникации действуют в Арцахе с серьёзными помехами
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян сообщает, что доступность мобильной связи и интернет на территории Арцаха умышленно заглушается азербайджанцами.
«По поводу глушения Азербайджаном средств телекоммуникаций на всей территории Республики Арцах, в частности, мобильной связи и интернета, Офис Защитника прав человека сообщал еще в августе этого года. В результате обсуждений с компетентными органами Республики Арцах по тому же вопросу,  он был представлен и руководству российских миротворческих войск в Арцахе. Проблема вновь возникла с 9 ноября 2021 года, после визита президента Азербайджана в оккупированный город Шуши в Республике Арцах. Проблема особенно остро стоит в общинах, оказавшихся в непосредственной близости от линии соприкосновения после азербайджано-турецкой агрессии 2020 года и оккупации территории Арцаха. В некоторых общинах вообще нет связи. Нет сомнений, что доступ к мобильной связи и Интернету на территории Арцаха умышленно заглушается азербайджанцами, влияя на частоты и технические средства, используемые компаниями, предоставляющими услуги в области телекоммуникаций», - говорится в сообщении.
Защитник прав человека в Арцахе подчеркивает, что Азербайджан использует любые методы, чтобы нарушить права народа Арцаха и причинять неудобства. В данном конкретном случае действия азербайджанской стороны создают препятствия для реализации права народа Арцаха на свободу доступа к средствам связи.
«Я еще раз обращаю внимание соответствующих органов, российских миротворческих сил на этот вопрос, который важен не только с точки зрения защиты прав человека, но и носит определенно гуманитарный характер», - написал Омбудсмен Арцаха.