Սոչիի հայտարարությամբ վերահաստատվում է տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման դրույթը և հերքվում են «միջանցքի» մասին թեզերը․ ԱԳՆ խոսնակ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի պատասխանը լրատվամիջոցների հարցերին․
Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունը մի քանի կարևոր արձանագրում է կատարում:
Առաջին՝ Սոչիի հայտարարությունով կողմերը վերահաստատում են իրենց պարտավորությունը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների հետևողական և անվերապահ իրականացման վերաբերյալ։ Սա վերաբերում է նաև Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ չկատարված, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված՝ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձին և այլ կետերով չկատարված պարտավորություններին։
Երկրորդ՝ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է  հունվարի 11-ի հայտարարությամբ արձանագրված տարածաշրջանում տրանսպորտային բոլոր ուղիների ու տնտեսական կապերի ապաշրջափակման դրույթը և հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» կամ միջանցքային տրամաբանության մասին տարածվող քարոզչական թեզերը:
Եվ երրորդ՝ ըստ հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել: Իսկ այդ ուղղությամբ առաջնային ու առավել կարևոր քայլը պետք է լինի լարվածության նվազեցմանը միտված քայլերի իրականացումը։
Համոզված ենք նաև, որ եռակողմ հայտարարությունների դրույթների լիարժեք կյանքի կոչումը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո։

В Сочинском заявлении подтверждается положение о разблокировании транспортных путей и опровергаются тезисы о коридоре: пресс-секретарь МИД
В трехстороннем заявлении, сделанном в Сочи, стороны подтверждают свою приверженность последовательному и безоговорочному выполнению всех положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранный дел Республики Армения Ваан Унанян, отвечая на вопросы СМИ относительно трехстороннего заявления от 26 ноября в Сочи.
«Это касается также невыполненных до сих пор Азербайджаном обязательств, закрепленных 8-м пунктом заявления от 9 ноября, возврата военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц и других обязательств. В Сочинском заявлении от 26 ноября еще раз подтверждается зафиксированное заявлением от 11 января положение о разблокировании всех транспортных путей и экономических связей в регионе и в очередной раз опровергаются пропагандистские тезисы о коридоре и коридорной логике», - отметил пресс-секретарь МИД Армении.
Ваан Унанян подчеркнул, что согласно заявлению, достигнута договоренность по повышению уровня стабильности и безопасности на армяно-азербайджанской границе. А первоочередным и наиболее важным шагом в этом направлении должно быть осуществление действий, направленных на снижение напряженности.
«Мы также убеждены, что полноценная реализация положений трехсторонних заявлений будет способствовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под мандатом сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - добавил Ваан Унанян.