Ելքը հստակ է՝ պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի․ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանը Արման Թաթոյանը, որն այս պահին աշխատանքային այցով Սյունիքում է, ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել․
Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շիկահող գյուղում Ճակատեն-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական իրավական հիմքերից զուրկ, այսպես կոչված, սահմանային ու մաքսային վերահսկողության պատճառով մարդիկ կանգնել են անհատական բազմաթիվ խնդիրների առաջ՝ կրթականից մինչև գյուղատնտեսական: Նույնը վերաբերում է նաև Ճակատենին: Այսօր Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի (Gevorg Parsyan) հետ միասին այցելեցինք այս բնակավայրեր:
Նախ, երկու գյուղերում էլ առաջացել են գյուղատնտեսական ապրանքների իրացման խնդիրներ: Բանն այն է, որ, օրինակ, ընկույզի ապրանքների համար տարբեր գնորդներ էին գալիս Շիկահող: Կապան-Ճանապարհը փակվելուց հետո նրանք չեն կարողանում գալ դժվարանցանելի, այսպես կոչված, այլընտրանքային ճանապարհով:
Առաջ են եկել կրթական իրավունքի անհատական խնդիրներ, բացի նրանից, որ խաթարվել է դպրոցների բնականոն աշխատանքը: Օրինակ՝ Շիկահողի բնակիչներից մեկի երեխաներից 2-ը ճանապարհի պատճառով չեն կարողանում ամեն օր հասնել Կապան մեկը կրկնուսույցի հետ պարապելու, մյուսը քոլեջ հաճախելու նպատակով: Առցանց կազմակերպել ուսուցումը դեռևս չի ստացվում: Այլընտրանքային ճանապարհով էլ հնարավոր չէ կազմակերպել երեխայի բնականոն տեղաշարժը:
Շիկահողի մեկ այլ բնակիչ տեղեկացրեց, որ հայրը հեմոդիալեզ է անցնում Կապանում, ինչի պատճառով տեղափոխման դժվարություններ է ունենում նոր ճանապարհի դժվարանցանելիության պատճառով, որը վատ է անդրադառնում նաև հոր առողջական վիճակի վրա: Որդին ստիպված է եղել Կապանում բնակարան վարձակալել, որպեսզի հայրը կարողանա ժամանակին ստանա բուժօգնությունը:
Ինձ համար ակնհայտ է, որ իրականում, ճանապարհների ապաշրջափակման քողի ներքո ադրբեջանական իշխանությունները վարում են ՀՀ քաղաքացիական բնակավայրերի մեկուսացման ու հումանիտար խնդիրներ առաջացնող նպատակային քաղաքականություն. Սյունիքում Գորիս-Կապան ճանապարհին 2021թ. նոյեմբերի 11-ից հայտարարված ադրբեջանական, այսպես կոչված, սահմանային ու մաքսային վերահսկողությունը որևէ կապ չունի դրա նպատակների հետ:
Տեղական մարմինները, ինչպես նաև ՀՀ ԶՈՒ և ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի ծառայողները տեղերում միջոցներ են գործադրում մարդկանց օգնելու համար: Այս մասին նշել են նաև բնակիչները:
Բայց հարցն այստեղ բոլորովին այլ է: Որքան էլ, օրինակ, տեղական մարմիններն աջակցեն, դա օբյեկտիվորեն չի լուծում իրավունքների այն զանգվածային խախտումների հարցը, որ առաջ է եկել ադրբեջանական իշխանությունների, նրանց զինված ծառայողների անօրինական արարքներով (օրինակ՝ անվտանգություն, բնականոն կյանքի վերականգնում և այլն):
Ուստի, ելքը հստակ է՝ ադրբեջանական զինված կամ այլ ծառայողներ մեր համայնքների հարևանությամբ կամ համայնքների միջև ճանապարհներին չպետք է լինեն, պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի: Դա է ՀՀ բնակիչների իրավունքները վերականգնելու ճանապարհը:
Այս մասին հատուկ զեկույցները Մարդու իրավունքների պաշտպանը կներկայացնի միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ մարմիններին և ՀԿ-ներին:

Выход очевиден: должна быть создана демилитаризованная зона безопасности: Омбудсмен
Жители села Шикаох общины Капан Сюникской области из-за так называемого пограничного и таможенного контроля Азербайджана, лишенного правовых основ, встали перед многочисленными проблемами - от образовательных до сельскохозяйственных.
Об этом заявил Омбудсмен Армении Арман Татоян.
То же самое относится и к селу Чакатен. Эти населенные пункты вместе с главой капанской общины Геворгом Парсяном посетил Защитник прав человека РА Арман Татоян. В обоих селах были выявлены проблемы со сбытом сельхозпродукции. «Например, покупатели приезжали в Шикаох за грецкими орехами, но после закрытия Капанской дороги они не могут ездить по непроходимому, так называемому альтернативному маршруту», - говорится в заявлении Омбудсмена.
Есть проблемы и с правом на образование. Дети Шикаоха не могут ежедневно ездить в Капан. Онлайн обучение также невозможно.
Арман Татоян подчеркивает, что он уверен, что на самом деле под видом разблокировки дорог власти Азербайджана проводят целенаправленную политику изоляции населенных пунктов РА и создания гуманитарных проблем. Азербайджанский пограничный и таможенный контроль на трассе Горис-Капан не служит его целям.
Арман Татоян признает, что местные органы, а также сотрудники Вооруженных сил РА и пограничных войск СНБ на местах оказывают людям помощь. Но это не решает проблем массовых нарушений прав, вызванных противоправными действиями властей Азербайджана и их вооруженных военнослужащих (таких как: безопасность, восстановление нормальной жизни, так далее.).
По словам Омбудсмена, выход очевиден: азербайджанские вооруженные или какие-либо другие военнослужащие не должны находиться рядом с нашими общинами и на дорогах между общинами, должна быть создана демилитаризованная зона безопасности. Это путь к восстановлению прав народа Армении.
«Никто не имеет права игнорировать права человека и гуманитарные вопросы в процессе определения границ», - подчеркивает Арман Татоян.
Защитник прав человека по этому поводу в соответствующие международные организации, а также в органы власти и в неправительственные организации Армении представит специальные доклады.