ՌԴ ԱԳՆ-ն հուսով է, որ Սոչիում կնշվեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման ուղղությունները
Ռուսական կողմը հուսով է, որ Սոչիում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կայանալիք հանդիպմանը կհաջողվի նշել Բաքվի և Երեւանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարային ուղղությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն:
«Հանդիպումն ընդհանուր առմամբ նպատակ ունի ամփոփել անցած տարվա արդյունքները 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին  կրակի դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո, տեսնել, թե ինչ է արվել և ինչ կարելի է անել հետագայում խաղաղ գործընթացը առաջ մղելու համար, թե ինչպես կարելի է խթանել հետագա կարգավորման գործընթացը երկու երկրների միջև ընդհանրապես: Մենք հուսով ենք, որ այդ հանդիպմանը երեք երկրների առաջնորդները, որոնք ստորագրել են հայտարարությունը, կնշեն այդ հեռանկարային ուղղությունները»,- ասել է Ռուդենկոն ՝ պատասխանելով Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումից Մոսկվայի ակնկալիքների մասին հարցին:
Բարձրաստիճան դիվանագետը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման գործընթացում մնում են խնդիրներ, որոնք բոլորին հայտնի են:
«Դրանք վերաբերում են նաև տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, դրանք վերաբերում են հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատմանը, որտեղ, ցավոք, ժամանակ առ ժամանակ մենք ականատես ենք լինում որոշակի զինված միջադեպերի, և նույնիսկ մարդիկ են զոհվում»,- նշել է Ռուդենկոն:

МИД РФ надеется, что в Сочи будут отмечены направления урегулирования между Арменией и Азербайджаном
Российская сторона надеется, что на предстоящей встрече лидеров России, Армении и Азербайджана в Сочи можно будет обозначить перспективные направления нормализации отношений между Баку и Ереваном. Как сообщает «Арменпресс», об этом ТАСС заявил замглавы МИД России Андрей Руденко.
По словам Руденко, Россия ожидает скорейшего наступления долгожданного мира и стабильности в двух странах.
«Общая цель встречи - подвести итоги прошлого года после подписания трехсторонней декларации о прекращении огня 9 ноября 2020 года, чтобы увидеть, что было сделано, что можно сделать для продвижения мирного процесса, как способствовать дальнейшему урегулированию между двумя странами в целом. Мы надеемся, что на этой встрече лидеры трех стран, подписавших заявление, обозначат эти перспективные направления», - сказал Руденко, отвечая на вопрос об ожиданиях Москвы от встречи президента России Владимира Путина, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Сочи.
Высокопоставленный дипломат добавил, что в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта есть известные всем проблемы.
«Речь идет о разблокировке транспортных коммуникаций, речь идет о демаркации армяно-азербайджанской границы, где, к сожалению, время от времени мы наблюдаем определенные вооруженные инциденты, даже гибнут люди», - сказал Руденко.