Վարչապետն ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հետ քննարկել է Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու և Դադիվանքի նկատմամբ ադրբեջանական գործողությունները (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Քաղաքակրթությունների դաշինքի Բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսին:
Վարչապետը նշել է, որ սա ՄԱԿ-ի քաղաքակրթությունների դաշինքի այսպիսի բարձր մակարդակով առաջին այցելությունն է Հայաստանի Հանրապետություն և հույս հայտնել, որ այս այցը կնպաստի երկկողմ համագործակցությանը, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև երկխոսությանը:
Բարձր ներկայացուցիչ Մորատինոսը ներկայացրել է Քաղաքակրթությունների դաշինքի գործունեության հիմնական ուղղությունները և կարևորել Հայաստանի դերն ու մասնակցությունը դաշինքի աշխատանքներին։ Նա հավելել է, որ Քաղաքակրթությունների դաշինքն իր մանդատի շրջանակներում պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում հանդուրժողականության խթանմանը, միջկրոնական երկխոսությանը և կրոնական սրբավայրերի պաշտպանությանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում երկխոսության ու հանդուրժողականության խթանմանը միտված քայլերը, միաժամանակ ընդգծելով միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողություններին համարժեք արձագանքի անհրաժեշտությունը: Կառավարության ղեկավարը պարոն Մորատինոսի ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի դեմ ագրեսիայի հետևանքով ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման ու խեղաթյուրման փաստերի, այդ թվում՝ Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու և Դադիվանքի վանական համալիրի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի գործողությունների վրա:
Վարչապետը կարևորել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ ու հարակից շրջաններ՝ ընդգծելով այս հարցում ևս Ադրբեջանի ապակառուցողական գործելաոճը: Նիկոլ Փաշինյանն առանձնակի կարևորել է նաև Արցախում ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի մարդասիրական առաքելության գործունեության անհրաժեշտությունը:

Премьер обсудил с заместителем генерального секретаря ООН действия азербайджанской стороны в отношении церкви Сурб Казанчецоц и Дадиванка (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял заместителя генерального секретаря ООН, верховного представителя Альянса цивилизаций Мигеля Шара Нгеля Моратиноса.
Об этом сообщает аппарат премьер-министра РА, уточнив, что Никол Пашинян отметил, что это первый визит Альянса цивилизаций ООН в Республику Армения на таком высоком уровне, и выразил надежду, что этот визит будет успешным, будет способствовать развитию двустороннего сотрудничества, а также диалога между народами нашего региона.
Верховный представитель Моратинос представил основные направления Альянса цивилизаций, как использовать роль и участие Армении в работе Альянса. Он добавил, что в рамках своего мандата Альянс цивилизаций готов содействовать терпимости в регионе, межконфессиональному диалогу и защите религиозных святынь.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул шаги, направленные на продвижение диалога и терпимости в регионе, подчеркнув при этом необходимость адекватного ответа международного сообщества на агрессивные действия Азербайджана.
Премьер-министр обратил внимание г-на Моратиноса на факты уничтожения и искажения армянского историко-культурно-религиозного наследия на территориях, находящихся под контролем Азербайджана, в результате агрессии против Арцаха, в том числе действий азербайджанской стороны в отношении церкви Сурб Казанчецоц и монастырского комплекса Дадиванк в Шуши. Премьер-министр использовал въезд миссии ЮНЕСКО по установлению фактов в Нагорный Карабах и прилегающие районы, подчеркнув деструктивную политику Азербайджана в этом отношении.
Никол Пашинян также подчеркнул необходимость гуманитарной миссии Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев в Арцахе.