Հայաստանում նվազում են մանկական և երեխաների մահացության ցուցանիշները
Ի շնորհիվ մեր Բուժաշխատողների անձնուրաց աշխատանքի Հայաստանում նվազում են մանկական և երեխաների մահացության ցուցանիշները․ այս մասին գրառում է կատարել ԵՊԲՀ ռեկտորբ Արմեն Մուրադյանը։
Եվ այսպես, 2021թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին արձանագրվել է 0-1 տարեկան երեխաների մահվան 183 դեպք, որը 10%-ով ավելի ցածր է, ինչպես նախորդ, այնպես էլ 2017-2020թթ.-ի միջին ցուցանիշից:
Նմանատիպ պատկեր է նաև 0-4 տարեկան երեխաների մահացության պարագայում:
Այսպես, 2021թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցվել մահվան 211 դեպք, ինչը 8%-ով ցածր է 2020թվականի և 14%-ով նախորդ 4 տարիների միջինի ցուցանիշից:
Միանշանակ է, որ նման արդյունքներն առաջին հերթին բուժաշխատողների անձնուրաց աշխատանքի հետևանք են, որոնք համավարակի և գերհոգնածության պայմաններում մշտապես առաջնահերթություն են տալիս աճող սերնդի բժշկական օգնության և սպասարկմանը:

В Армении снижаются показатели младенческой и детской смертности
Уровень младенческой смертности в Армении снижается из-за самоотверженного труда медперсонала. Об этом сообщил ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян на своей странице в Facebook, представив статистические данные.
Отмечается, что в январе-сентябре 2021 года было зарегистрировано 183 случая смерти детей в возрасте от 0 до 1 года, что на 10% меньше, чем средние показатели в предыдущем году и в 2017-2020 годах. Аналогичная картина и со смертностью детей от 0 до 4 лет. В частности, за аналогичный период 2021 года было зарегистрировано 211 смертей, что на 8% ниже, чем в 2020 году и на 14% меньше, чем за прошлые годы.
«Понятно, что такие результаты в первую очередь обусловлены самоотверженным трудом медицинских работников, которые всегда уделяют приоритетное внимание медицинской помощи и обслуживанию подрастающего поколения в условиях эпидемической обстановки», - отметил Армен Мурадян.