Ալեն Սիմոնյանը Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի հետ քննարկել է ՀՀ սահմանային վերջին իրադարձությունները
Նոյեմբերի 22-ին աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ռիշար Ֆեռանը: Այս մասին հայտնում են ԱԺ-ից։
Ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը հանգամանորեն քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին օրեր առաջ տեղի ունեցած Ադրբեջանի սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողությունները, ինչի հետեւանքով կան զոհեր, գերեվարված հայ զինծառայողներ եւ անհետ կորածներ: Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ վերջին հարձակումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքներ օկուպացնելու՝ ադրբեջանական կողմի հետեւողական քաղաքականության շարունակությունն է, որը սկիզբ է դրվել այս տարվա մայիսի 12-ից՝ Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական զինված ուժերի ներթափանցմամբ:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ սա հարձակում էր նաեւ ժողովրդավարության վրա:
Գործընկերների քննարկման առանցքում են եղել 44-օրյա պատերազմին հաջորդած իրադարձությունները, Հայաստանի եւ տարածաշրջանի անվտանգությանն ու կայունությանն ուղղված մարտահրավերները: Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիային՝ Ադրբեջանում որպես պատանդ պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց վերադարձի, արցախահայ փախստականների իրավունքների, Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող պատմամշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերում իշխանության տարբեր թեւերի ղեկավարների, ինչպես նաեւ հանրային գործիչների ցուցաբերած մեծ ուշադրության համար:
Նա հատկանշական է համարել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի կողմից 2020թ. դեկտեմբերի 3-ին ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված «Եվրոպայի եւ Արեւելքի քրիստոնեական համայնքների եւ հայ ժողովրդի պաշտպանության մասին» բանաձեւը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիայի Սենատի եւ Ազգային ժողովի ընդունած բանաձեւերը կարեւոր հանգրվան են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի կարգավորման եւ այդ գործընթացում Ֆրանսիայի ակտիվ դերակատարման ամրապնդման համար:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Ֆրանսիան եղել եւ մնում է Հայաստանի բարեկամը՝ անկախ աշխարհագրորեն հեռու լինելուց: Կողմերը գոհունակությամբ փաստել են միջխորհրդարանական համագործակցության ամրությունը՝ դրանց շարունակական զարգացման գործում առանձնացնելով Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմինների բարեկամության խմբերի դերը:
Հանդիպման ավարտին գործընկերներն ընդգծել են համատեղ ջանքերի կարեւորությունը Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության շարունակականության եւ ընդլայնման գործում: ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը Ֆրանսիայում է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի հրավերով: Երկօրյա աշխատանքային այցի շրջանակում պատվիրակությունը մասնակցելու է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի բարձր հովանու ներքո անցկացվելիք «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագիրը կրող համաժողովին:

Ален Симонян обсудил с председателем НС Франции последние события на границе РА
22 ноября находящуюся с рабочим визитом в Париже делегацию во главе с Председателем НС РА Аленом Симоняном принял Председатель НС Французской Республики Ришар Ферран. Об этом сообщает Национальное Собрание РА.
После обмена приветствиями стороны подробно обсудили провокационные и агрессивные действия Азербайджана на армяно-азербайджанской границе несколько дней назад, в результате которых есть жертвы, взятые в плен армянские военнослужащие и пропавшие без вести. Ален Симонян отметил, что последнее нападение является продолжением последовательной политики азербайджанской стороны по оккупации территорий Республики Армения, начатой 12 мая этого года с проникновения азербайджанских вооруженных сил в Сюникскую и Гегаркуникскую области. По словам спикера НС, это тоже была атака на демократию.
События, последовавшие за 44-дневной войной, вызовы безопасности и стабильности Армении и региона были в центре обсуждения партнеров. Ален Симонян выразил признательность Франции за внимание, проявленное руководителями различных ветвей власти, а также общественными деятелями в вопросах возвращения армянских военнопленных, гражданских лиц, защиты прав арцахских беженцев, защиты историко-культурного наследия Арцаха, находящегося под азербайджанским контролем.
Он счел примечательным, что в Национальном собрании Франции 3 декабря 2020 года подавляющим большинством голосов была принята резолюция "О защите христианских общин Европы и Востока и армянского народа:
По словам спикера НС РА, принятые Сенатом и Национальным собранием Франции постановления являются важной вехой для справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ и усиления активной роли Франции в этой сфере.
Спикер Национального собрания Франции отметил, что Франция была и остается другом Армении, независимо от ее географической удаленности.
Стороны с удовлетворением отметили силу межпарламентского сотрудничества, подчеркнув роль групп дружбы законодательных органов Армении и Франции в их постоянном развитии. В завершение встречи партнеры подчеркнули важность совместных усилий Армении и Франции в продолжении и расширении сотрудничества в различных сферах.
Делегация, возглавляемая Председателем НС РА, находится во Франции по приглашению Председателя Сената Франции Жерара Ларше. В рамках двухдневного рабочего визита делегация примет участие в конференции «Армения через год», которая пройдет под эгидой председателя Сената Франции.