Հայաստանն իր սահմաններից վճռականորեն հետ է մղելու ցանկացած ռազմական ագրեսիա․ Գրիգորյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 17-ին ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Մոսկվայում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների Անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների 9-րդ հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում են Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից։
Հանդիպման ընթացքում մատնանշվել և քննարկվել են Աֆղանստանի տարածքից եկող վտանգները, ԱՊՀ անդամ պետությունների համագործակցությունը միգրացիայի և հումանիտար ոլորտներում, ինչպես նաև բիոտեխնոլոգիայի զարգացման արդյունքում առաջ եկած անվտանգության հիմնահարցերը: ԱՊՀ մասնակից պետությունները իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել հետագայում ընդլայնելու համագործակցության շրջանակը:
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հանդես է եկել ելույթով, որում վերոնշյալ հարցերից զատ անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետության տարածք ադրբեջանական զորքերի ներխուժմանը և հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին: Ա. Գրիգորյանը մասնավորապես նշել է, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը, այլև չի կատարում վերոնշյալ համաձայնությունների արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները:
Իսկ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական գործողությունները Հայաստանը դիտարկում է քայլ՝ ուղղված ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը: ԱԽ քարտուղարը ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում խաղաղ կարգավորման գործընթացին և պատրաստ է սկսել սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը, սակայն սրա հետ մեկտեղ իր սահմաններից վճռականորեն հետ է մղելու ցանկացած ռազմական ագրեսիա: Հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման մասին Ա. Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս փոխվարչապետների մակարդակով կազմավորված ձևաչափին և պատրաստ է ներդնել բոլոր ջանքերը նոյեմբերի 9-ին և հունվարի 11-ին ձեռքբերված համաձայնությունները անխափան իրականացնելու համար:

Армения будет решительно отражать любую военную агрессию против своих границ: Григорян
Поддержи А1+!Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 17 ноября в Москве принял участие в 9-м заседании секретарей советов безопасности стран-участниц СНГ.
Армен Григорян выступил с речью, в которой коснулся вторжения азербайджанских войск на территорию Республики Армения и ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Григорян отметил, что Азербайджан не только не соблюдает режим прекращения огня, но и не выполняет договоренности, достигнутые в результате вышеупомянутых заявлений. И Армения считает проводимые Азербайджаном военные действия шагом против территориальной целостности Армении.
Секретарь Совета безопасности подчеркнул, что Армения остается приверженной мирному процессу урегулирования, готова начать процесс демаркации и демаркации, но в то же время будет решительно отражать любую военную агрессию против своих границ.
В связи с разблокированием коммуникаций Григорян отметил, что Армения придает большое значение сформированному на уровне вице-премьеров формату и готова приложить все усилия для реализации договоренностей, достигнутых в рамках заявлений от 9 ноября и от 11 января.
В ходе встречи были обсуждены опасности, исходящие с территории Афганистана, вопросы сотрудничества государств-участников СНГ в области миграции и гуманитарных сфер, а также проблемы безопасности, связанные с развитием биотехнологий.