Պաշտոնական հաղորդագրություն Վարչապետի՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հեռահեռախոսազրույցի վերաբերյալ
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հետ՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահը խոր մտահոգություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակով և անթույլատրելի համարել ռազմական գործողությունների հետագա ծավալումը:
Վարչապետը նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները միտումնավոր գնում են իրավիճակի սրման՝ նպատակ ունենալով վիժեցնել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների կատարումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների նկատմամբ:

Официальное сообщение о телефонном разговоре премьер-министра с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем
Поддержи А1+!Состоялся телефонный разговор премьер-министра Никола Пашиняна с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем по инициативе последнего.
Собеседники обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Председатель Европейского совета выразил глубокую озабоченность сложившейся ситуацией и посчитал недопустимым дальнейшее развертывание боевых действий.
Премьер-министр отметил, что власти Азербайджана преднамеренно идут на обострение ситуации с целью приостановить выполнение договоренностей от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Никол Пашинян отметил, что международное сообщество не должно оставаться равнодушным к посягательствам Азербайджана на суверенную территорию Армении.