Այս պահին իրադրությունն ինձ հանգեցրել է որոշման, որ պիտի լինի Պաշտպանության նախարարի փոփոխություն ․ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ԱԽ նիստ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին բացի ԱԽ անդամներից մասնակցել են նաև Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը և Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը:
Նիստի սկզբում վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
երեկվանից մենք այս կազմով, տարբեր ձևաչափերով մի քանի անգամ հանդիպումներ և քննարկումներ ենք ունեցել: Քննարկումների առարկան եղել է հայ-ադրբեջանական սահմանի արևելյան տեղամասերից մեկում ադրբեջանական զորքերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներխուժման փաստը: Այսօր նիստի նպատակը մեր քննարկումներն ամփոփելն է, նաև մեր հանրությանն ամբողջական տեղեկատվություն տալը տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Մինչ այդ ուզում եմ ընդգծել, որ ես որոշում եմ կայացրել Արշակ Կարապետյանին ազատել Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի պաշտոնից և այդ պաշտոնում նշանակել Սուրեն Պապիկյանին, ով այս պահին զբաղեցնում է Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետի պաշտոնը:
Այս որոշումը կայացվել է երեկվանից ծավալվող իրադարձությունների վերլուծության արդյունքում: Ես պարոն Կարապետյանին առավոտյան հրավիրել եմ և շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնում իր կատարած աշխատանքի համար, ասել եմ, որ գնահատում եմ կատարված աշխատանքը, բայց այս պահին իրադրությունն ինձ հանգեցրել է որոշման, որ պիտի Պաշտպանության նախարարի փոփոխություն տեղի ունենա:
Այսօր մենք նախ կլսենք Գլխավոր շտաբի պետի՝ պարոն Դավթյանի զեկույցը ստեղծված իրադրության և ընդհանուր առմամբ օպերատիվ իրավիճակի մասին, նաև իրավիճակի վերլուծություն կանենք և մի քանի ուղղություններով կփորձենք որոշում կայացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պաշտպանությանն ուղղված մեր գործողությունների վերաբերյալ»:

На данный момент ситуация привела меня к решению, что должна быть смена министра обороны: во главе с Пашиняном состоялось заседание Совета безопасности (видео)
Под председательством премьер-министра Армении состоялось заседание Совета безопасности. Помимо членов Совета безопасности, на заседании присутствовали спикер НС Ален Симонян, руководитель Аппарата премьер-министра Араик Арутюнян и руководитель фракции «Гражданский договор» Национального собрания Айк Конджорян.
«Со вчерашнего дня у нас уже было несколько встреч и обсуждений в разных форматах. Предмет обсуждения – факт вторжения азербайджанских войск на территорию Республики Армения на одном из восточных участков армяно-азербайджанской границы. Цель сегодняшней встречи - подвести итоги наших обсуждений, а также предоставить нашей общественности полную информацию о произошедших событиях.
Хочу подчеркнуть, что я принял решение освободить Аршака Карапетяна от должности министра обороны РА, назначить на эту должность Сурена Папикяна, который в настоящее время является вице-премьером Республики Армения.
Такое решение было принято в результате анализа событий, разворачивающихся со вчерашнего дня. Я утром пригласил г-на Карапетяна, поблагодарил его за работу на посту министра обороны РА, сказал, что ценю проделанную им работу, но на данный момент ситуация привела меня к решению, что должна быть смена министра обороны.
Сегодня мы в первую очередь заслушаем отчет начальника Генштаба господина Давтяна о ситуации, оперативной обстановке в целом, проанализируем ситуацию, постараемся принять решение о наших действиях, направленных на обеспечение безопасности, территориальной целостности и суверенитете Республики Армения», - заявил Никол Пашинян.