Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի միջեւ եկամուտների եւ գույքի հարկերի առնչությամբ կրկնակի հարկումը բացառելու մասին հուշագիր է կնքվել
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը եւ Հայաստանում Շվեյցարիայի Համադաշնության գործերի հավատարմատար Սթեֆան Կլյոտցլին այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին, ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեյցարիայի Համա­դաշ­նու­­թյան միջեւ եկամուտների եւ գույքի հարկերի առնչությամբ կրկնակի հարկումը բա­ցա­ռելու մասին հուշագիր:
Համաձայնագրով նախատեսվում է սահմանել, որ շահա­բաժին­ները հարկվելու են արտոնյալ դրույքաչափով, մասնավորապես նախատեսվում է բարձրացնել շահաբաժինների հարկման արտոնյալ դրույքա­չափի կիրառության առումով մասնակցության չափի շեմը՝ 25ից դարձնելով 50 տոկոս եւ նվազեցնել շահաբաժինների հարկման դրույքաչափերը՝ սահմանելով 0 եւ 5 տոկոս համապատասխան ներդրումների ապահովման դեպքում:
Միջոցառման ավարտին նախարար Խաչատրյանն արդյունավետ է գնահատել Շվեյցարիայի Համադաշնության հետ իրականացված համատեղ ծրագիրը, Հայաստանի հետ ունեցած համագործակցությունն ու այն խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Սթեֆան Կլյոտցլին իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը եւ Շվեյցարիան երկարամյա դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն, ինչի շրջանակում բազմաթիվ համատեղ նախաձեռնություններ են իրականացվել: Նա ողջունել է ներկա տնտեսական իրավիճակում ՀՀ կառավարության՝ բիզնես միջավայրի բարելավմանն ու մասնավոր ներդրումների խթանմանն ուղղված քայլերը:

Между Арменией и Швейцарией подписан меморандум об исключении двойного налогообложения по линии налогов на прибыль и имущество
Министр финансов Республики Армения Тигран Хачатрян и временный поверенный в делах Швейцарской Конфедерации в Армении Стефан Клетцли 12 ноября подписали меморандум об исключении двойного налогообложения по линии налогов на прибыль и имущество между Республикой Армения и Швейцарской Конфедерацией.
Соглашением предусматривается установить, что дивиденды будут облагаться налогами по льготным ставкам, в частности, предусматривается повысить порог участия в контексте применения льготной ставки с 25% до 50% и понизить ставки налогообложения дивидендов, установив их соответственно 0-5% в случае обеспечения инвестиций.
В завершение мероприятия министр Хачатрян назвал эффективными совместную программу со Швейцарской Конфедерацией и сотрудничество с Арменией, выразив готовность к его углублению.
В свою очередь Штефан Клетцли отметил, что между Арменией и Швейцарией существуют давние дипломатические отношения, в рамках которых реализовано много совместных инициатив. Он приветствовал шаги, предпринятые правительством Армении для улучшения деловой среды и поощрения частных инвестиций в текущей экономической ситуации.