Շվեդիան հանում է մուտքի արգելքը Հայաստանի պատվաստված քաղաքացիների համար
Ամբողջական պատվաստում անցած Հայաստանի քաղաքացիները շուտով կկարողանան ճանապարհորդել Շվեդիա՝ առանց մուտքի արգելքի կամ լրացուցիչ ճամփորդական կանոնների, ինչպիսիք են թեստավորման պահանջները։
«Կառավարությունը փոփոխություններ է ընդունել Շվեդիա մուտքի ժամանակավոր արգելքի վերաբերյալ։ Համաձայն փոփոխությունների՝ այն անձինք, որոնք կարող են ներկայացնել պատվաստման հավաստագիր՝ տրված Հայաստանում, ազատվում են մուտքի արգելքից և թեստավորման պահանջից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասված է Շվեդիայի արդարադատության նախարարության հայտարարությունում:
SchengenVisaInfo.com հայտնում է, որ որոշումն ուժի մեջ կմտնի նոյեմբերի 15-ին:
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի վերջին Եվրոպական հանձնաժողովը որոշում է ընդունել այն մասին, որ կորոնավիրուսային հավաստագրերը, որոնք թողարկվել են Հայաստանում, համարժեք են եվրոպական Էլեկտրոնային COVID-հավաստագրերին:

Швеция снимает запрет на въезд для привитых граждан Армении
Граждане Армении, которые вакцинированы двумя компонентами, скоро смогут выехать в Швецию без запрета на въезд и передвижения, и без дополнительных правил, таких как требование тестирования.
«Правительство приняло поправки к временному запрету на въезд в Швецию. Согласно поправкам, при предъявлении свидетельства о вакцинации двумя компонентами, выданное в Армении, не будет запрета на въезд и прохождение тестирования», - говорится в заявлении Министерства юстиции Швеции.
SchengenVisaInfo.com сообщает, что решение вступит в силу с 15 ноября.
В конце октября этого года Европейская комиссия решила, что сертификаты на вакцинацию от COVID-19, выданные в Армении, эквивалентны европейским электронным сертификатам.