Դատախազության հայտարարությունը Խաչիկ գյուղի բնակչի ուղղությամբ թշնամու կրակոցների վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ Գլխավոր դատախազությունը Խաչիկ գյուղի ուղղությամբ թշնամու կրակոցների վերաբերյալ հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է․
2021թ. նոյեմբերի 9-ին, ժամը 14.50-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները, ազգային ատելության շարժառիթով, ապօրինաբար կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, կրակոց են արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանի՝ Վայոց Ձորի մարզի Խաչիկ գյուղի վարչական տարածքում «Դուզ» կոչվող հանդամասում վարուցանք կատարող՝ նույն գյուղի բնակիչ Թ. Ասատրյանի կողմից վարվող «ԴՏ-75» տրակտորի ուղղությամբ: Կրակոցի հետևանքով կոտրվել է տրակտորի ձախակողմյան ապակին:
Հակառակորդին, սակայն, չի հաջողվել հանցագործությունն ավարտին հասցնել, քանի որ տրակտորում գտնվող Թ. Ասատրյանին հաջողվել է թաքնվել, նա մարմնական վնասվածքներ չի ստացել: Դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ ութերորդ կայազորային քննչական բաժնում: Հ
այ֊ադրբեջանական շփման գոտում արձանագրվող հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվության օպերատիվ փոխանակման վերաբերյալ ՀՀ, ՌԴ և ԱդՀ գլխավոր դատախազների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքում գյուղտնտեսական աշխատանք կատարող խաղաղ բնակչի սպանության փորձի, դրանով իսկ սահմանամերձ բնակավայրի քաղաքացիական բնակչության կյանքի իրավունքի, բնականոն կենսագործունեության նկատմամբ կատարված հերթական հանցավոր ոտնձգության, նման սադրանքով հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքի վերաբերյալ տվյալները փոխանցվել են ռուսական կողմին՝ պատշաճ և օբյեկտիվ համատեղ քննության նախաձեռնմամբ կատարվածին գնահատականներ տալու նպատակով:
Նույն նպատակով ռուսական կողմին է տրամադրվել նաև 2021թ. նոյմեբերի 8-ին, ժամը 15.00-ի սահմաններում, ԱՀ Շուշի-Բերձոր ավտոճանապարհի «Շուշիի տակ» կոչվող տեղանքում Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողի կողմից ազգային ատելության շարժառիթով, խաղաղ բնակչությանն ահաբեկելու համար ջրատար խողովակի վերանորոգում իրականացնող Արցախցի 4 քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու, դրա հետևանքով 1 անձի սպանելու, 3-ին հրազենային մարմնական վնասվածքներ հասցնելու դեպքի վերաբերյալ նյութերը:

viber_image_2021-11-10_14-25-42-442 (2)
Сообщение прокуратуры Армении о возбуждении уголовного дела в связи с обстрелом трактора Вооруженными силами Азербайджана в районе села Хачик.
В сообщении отмечается, что 9 ноября 2021 г. около 14:50 военнослужащие Вооруженных сил Азербайджана, движимые национальной ненавистью и с прямым намерением совершить незаконное убийство, открыли стрельбу по направлению трактора и водителя Т. Асатряна, проводящего работы в административном районе села Хачик Вайоц Дзорской области. В результате выстрела была разбита левая часть окна трактора. Т. Асатряну удалось скрыться, он не пострадал.
По делу возбуждено уголовное дело по пункту 13 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА. Предварительное следствие ведется в восьмом гарнизонном следственном отделе СК РА.
Согласно достигнутой между генеральными прокурорами Армении, России и Азербайджана договоренности об оперативном обмене информацией о преступных случаях, фиксируемых на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, в соответствии с попыткой Вооруженных сил Азербайджана совершить убийство мирного жителя, выполняющего сельскохозяйственную работу на суверенной территории Армении, тем самым повлечь за собой очередное преступное посягательство на право на жизнь и нормальную жизнедеятельность гражданского населения приграничного населенного пункта, данные о случае нарушения режима прекращения огня переданы российской стороне с целью дать оценку случившемуся и произвести надлежащее и объективное совместное расследование.
С той же целью российской стороне была предоставлена и информация об убийстве гражданского лица 8 ноября в 2021 года на автотрассе Шуши-Бердзор, совершенного военнослужащим ВС Азербайджана по мотивам национальной ненависти. Были произведены выстрелы в 4 гражданских лиц Арцаха, осуществляющих ремонт водопроводной трубы, в результате чего был убит 1 человек, 3 получили огнестрельные ранения»,-говорится в сообщении прокуратуры.