Արցախի ԱԺ խմբակցությունները դիմում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին
2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից անցել է մեկ տարի, սակայն ցայսօր շարունակվում է Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը Արցախի ժողովրդի նկատմամբ՝ անտեսելով և արհամարհելով ՌԴ ուժերի խաղաղապահ առաքելությունը:
Խուճապային մթնոլորտ ստեղծելու և Արցախի Հանրապետությունը հայաթափելու նպատակով ադրբեջանական կողմը վերջին շրջանում սկսել է թիրախավորել բնակավայրերն ու քաղաքացիական անձանց։
Անպատժելիությունից ոգևորված՝ Ադրբեջանը ս.թ. նոյեմբերի 8-ին զինված ներթափանցում կատարելով, կրկին ահաբեկչություն իրականացրեց ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի-Բերձոր ճանապարհահատվածի Շուշիի մոտակայքում ջրամատակարման աշխատանքներ կատարող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, ինչի արդյունքում սպանվել է 22-ամյա երիտասարդ, 3 անձ էլ հրազենային վնասվածքներով հոսպիտալացվել են:
Նման գործելաոճը վկայում է, որ հայրենիքում արցախահայության անվտանգ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը հնարավոր է միայն Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման պարագայում։
Խստորեն դատապարտում ենք նման հանցավոր արարքները և պահանջում պատշաճ հետաքննություն և համարժեք քայլերի ձեռնարկում:
Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ դատապարտել Ադրբեջանի նման գործելաոճը, իսկ ՌԴ խաղաղապահ ուժերին, ԱՀ զինված ուժերին և այլ ուժային կառույցներին՝ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ պարբերաբար իրականացվող ահաբեկչական գործողությունները կանխելու նպատակով դիմել կոշտ միջոցների։

Фракции НС Арцаха обращаются к Минской группе ОБСЕ
Фракции Национального собрания Республики Арцах выступили со следующим заявлением. В нем, в частности, отмечено:
«Прошел год с момента подписания трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года, однако по сей день продолжается антиармянская политика Азербайджана, проводимая в отношении народа Арцаха, с полным игнорированием миротворческой миссии российских войск.
С целью создания атмосферы паники и изгнания армян азербайджанская сторона в последнее время начала наносить удары по населенным пунктам и мирным жителям Республики Арцах.
Воодушевленный безнаказанностью, Азербайджан 8 ноября, совершив вооруженное проникновение, вновь совершил теракт в отношении гражданских лиц, осуществляющих работы по водоснабжению на участке дороги вблизи Шуши-Бердзор, находящейся под контролем российских миротворцев, в результате чего был убит 22-летний молодой человек, еще 3 человека с огнестрельными ранениями были госпитализированы.
Подобные действия свидетельствуют, что реализация права арцахских армян на безопасную и достойную жизнь на родине возможна только в случае международного признания Республики Арцах.
Мы решительно осуждаем такие преступные действия, требуем надлежащего расследования и предпринимаем соответствующие действия.
Призываем Минскую группу ОБСЕ осудить подобный стиль действий Азербайджана, а миротворческие силы РФ, Вооруженные силы Республики Арцах и другие силовые структуры прибегнуть к жестким мерам для предотвращения периодически осуществляемых террористических действий в отношении гражданского населения Арцаха».