Ադրբեջանցի զինծառայողն անցնել է Արցախի «Շուշիի տակ» տեղանք, կրակոցներ արձակել․ Արցախի ՔԿ-ն նոր մանրամասներ է ներկայացրել
Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեն Շուշի քաղաքի մոտակա խաչմերուկում նոյեմբերի 8-ին տեղի ունեցած ողբերգական ելքով հակառակորդի հերթական սադրանքի վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«2021թ. նոյեմբերի 08-ին, ժամը 15:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի` գործով դեռևս չպարզված զինծառայողը Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած տարածքից անցնելով ԱՀ Շուշի-Բերձոր ավտոճանապարհի «Շուշիի տակ» կոչվող տեղանք, Արցախի Հանրապետության բնակչությանն ահաբեկելու, նրանց մոտ վախի ու սարսափի մթնոլորտ ձևավորելու ձգտումով, ազգային, կրոնական ատելության շարժառիթով, ապօրինաբար երկու և ավելի անձանց կյանքից զրկելու ուղղակի դիտավորությամբ, իր մոտ պահվող հրազենով կրակոցներ է արձակել ջրատար խողովակի վերանորոգում իրականացնող անձանց ուղղությամբ, ինչի հետևանքով Ստեփանակերտ քաղաքի 1998թ ծնված բնակիչ Մարտիկ Երեմյանը գլխի շրջանում ստանալով հրազենային-գնդակային վիրավորում՝ տեղում մահացել է, իսկ Գևորգ Մելքումյանը, Գագիկ  Ղազարյանը և Արմեն Սարգսյանը ստացել են հրազենային վիրավորումներ։
Դեպքի վայր է մեկնել ԱՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչության պետ Մասիս Տեր-Թարխանյանի գլխավորությամբ կազմված քննչական խումբը։
Փաստի առթիվ  ԱՀ քրեական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 9-րդ, 14-րդ կետերով և ԱՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է քննչական խմբին:
Քրեական գործի շրջանակներում իրականացվում են անհետաձգելի դատավարական և քննչական գործողություններ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ»:

Азербайджанский военнослужащий перешёл на территорию Арцаха «Под Шуши», произвёл выстрелы: СК Арцаха представил новые подробности
Поддержи А1+!Следственный комитет Республики Арцах распространил заявление по поводу очередной провокации противника с трагическим исходом, произошедшей 8 ноября на перекрестке у города Шуши.
«8-го ноября 2021 года, около 15:00, военнослужащий Вооруженных сил Азербайджанской Республики, личность которого еще не выяснена, пересек территорию, находящуюся под контролем Вооруженных сил Азербайджанской Республики, на участке автодороги Шуши-Бердзор под названием «Под Шуши». Пытаясь нагнать атмосферу страха и ужаса, мотивированный национальной и религиозной ненавистью, с прямым намерением незаконно убить двух или более человек, он обстрелял людей, занимавшихся ремонтом водопровода, в результате чего Мартик Еремям получил пулевое ранение и скончался на месте. Огнестрельные ранения получили Геворг Мелкумян, Гагик Казарян и Армен Саркисян.
На место происшествия выехала следственная группа под руководством начальника Территориального следственного управления Следственного комитета Республики Арцах Масиса Тер-Тарханяна.
По факту возбуждено уголовное дело по пунктам 1, 9, 14 части 2 статьи 103 и пункту 2 части 2 статьи 225 Уголовного кодекса Республики Арцах. Расследование ведет группа предварительного следствия.
В рамках уголовного дела проводятся неотложные процессуальные и следственные действия для выяснения всех обстоятельств инцидента».