Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Վրաստանի ՍԴ նախագահ Մերաբ Տուրավային
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 5-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի սահմանադրական դատարանի նախագահ Մերաբ Տուրավայի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին տեղեկացնում են Ազգային ժողովից։
Հանդիպմանն արձանագրվել է հայ-վրացական բազմաբեւեռ հարաբերությունների եւ փոխգործակցության բարձր մակարդակը: Զրույց է ծավալվել երկու երկրների իշխանությունների տարբեր թեւերում առկա գործընկերային հարաբերությունների եւ դրանց ընդլայնման շուրջ:
Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Վրաստանի հետ միջխորհրդարանական հարաբերությունները չափազանց կարեւոր են բարեկամ երկրի հետ համատեղ աշխատանքային օրակարգեր ունենալու տեսանկյունից: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Վրաստանի հետ բոլոր ոլորտներում համագործակցության խորացումը բխում է եղբայրական եւ հարեւանային շահերի առաջնահերթություններից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Վրաստանի ՍԴ նախագահը կարեւորել է Հայաստան կատարած այցը՝ շեշտելով, որ երկու երկրների օրենսդիր մարմինների օրինակելի փոխգործակցությունը կարեւոր ցուցիչ է սահմանադրական դատարանների համար: Նրա խոսքով՝ Վրաստանի ՍԴ նիստերին իրենց մասնակցությունն են բերում պատգամավորները, ինչը մեծապես օգնում է օրինաստեղծ պրակտիկայի կատարելագործմանը: Կողմերը քննարկել են գործընկերային ամուր հիմքեր ունեցող ծրագրերի իրականացմանը միտված հարցեր:

Ален Симонян принял председателя КС Грузии Мераба Тураву
Поддержи А1+!5 ноября спикер Национального собрания Армении Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем Конституционного суда Грузии Мерабом Туравой, находящуюся с официальным визитом в Армении.
«На встрече был отмечен высокий уровень армяно-грузинских многополярных отношений и сотрудничества. Разговор касался существующего партнерства между двумя ветвями власти обеих стран и его расширения. Председатель НС РА отметил, что межпарламентские отношения с Грузией чрезвычайно важны с точки зрения общих рабочих повесток с дружественной страной. Ален Симонян подчеркнул, что углубление сотрудничества с Грузией во всех сферах исходит из братских, добрососедских интересов», - сообщили в Управлении по связям с общественностью НС РА.
Председатель Конституционного суда Грузии, оценивая визит в Армению, подчеркнул, что образцовое сотрудничество законодательных органов двух стран является важным показателем. По его словам, в заседаниях Конституционного суда Грузии депутаты принимают участие, что во многом способствует совершенствованию законодательной практики.