ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացուցիչները հանդիպել են ԵԽԽՎ մոնիտորինգի ՀՀ հարցերով համազեկուցողների հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը նոյեմբերի 4-ին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենի եւ Բորիանա Աբերգի հետ:
Արթուր Վանեցյանը խոսել է Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի եւ դրա հետեւանքների մասին: Խմբակցության ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ պատերազմում գործուն մասնակցություն է ունեցել նաեւ Թուրքիան: Արթուր Վանեցյանը հրատապ է համարել Ադրբեջանում պահվող հայ գերեվարված անձանց անհապաղ վերադարձի հարցը, ինչն ամրագրված է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Այս համատեքստում կարեւորվել է միջազգային բոլոր գործընկերների աջակցությունը` ստիպելու Ադրբեջանին վերադարձնել գերեվարված անձանց:
Անդրադառնալով անվտանգային խնդիրներին` խորհրդարանականները մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանի` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ նկրտումների եւ ուժի կիրառման, հակահայ քարոզչության վերաբերյալ, ինչը չի նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Պատգամավորներն իրենց դիրքորոշումներն են հայտնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո երկրի ներքաղաքական կյանքում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ: Նշվել է, որ ընդդիմադիր 2 պատգամավոր գտնվում է անազատության մեջ, իսկ ԱԺ երկու ընդդիմադիր խմբակցությունների զգալի թվով պատգամավորների դեմ հարուցված են քրեական գործեր: Ըստ Արթուր Վանեցյանի` իշխանությունը փորձում է քրեական գործերով լռեցնել քաղաքական հակառակորդներին, ինչպես նաեւ սահմանափակել այդ պատգամավորների ազատ տեղաշարժը, այլ խոսքով` խոչընդոտել նրանց` պատգամավորական գործունեությունից բխող գործուղումների մեկնումը:
Հյուրերի խնդրանքով Արթուր Վանեցյանն ու Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձել են մեր երկրում ընտրական բարեփոխումներին, դատական համակարգին, ԶԼՄ-ների անկախությանը եւ խոսքի ազատության մտահոգիչ սահմանափակումներին առնչվող հարցերի:

Представители фракции НС «Честь имею» встретились с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ
Глава парламентской фракции «Честь имею» Артур Ванецян и секретарь фракции Айк Мамиджанян встретились с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Кимо Кильюненом и Борианной Аберг.
Артур Ванецян поговорил о развязанной Азербайджаном 44-дневной войне и ее последствиях. Глава фракции обратил внимание на то, что Турция также принимала активное участие в войне. Артур Ванецян счел актуальным вопрос о немедленном возвращении удерживаемых в Азербайджане армянских пленных, что закреплено трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. В этом контексте была подчеркнута важность поддержка всех международных партнеров, чтобы заставить Азербайджан вернуть пленных.
Коснувшись вопросов безопасности, парламентарии выразили обеспокоенность притязаниями Азербайджана в отношении суверенных территорий Армении, угрозами применения силы, антиармянской пропагандой, что не способствует установлению мира в регионе.
Депутаты выразили свою позицию по процессам, происходящим во внутриполитической жизни страны после внеочередных парламентских выборов. Было отмечено, что два оппозиционных депутата находятся в тюрьме, а в отношении значительного числа депутатов от двух оппозиционных фракций Национального Собрания возбуждены уголовные дела. По словам Артура Ванецяна, власти уголовными делами пытаются заставить политических оппонентов замолчать, а также ограничить свободное передвижение этих депутатов, то есть воспрепятствовать их выезду в командировки в связи с их парламентской деятельностью.
По просьбе гостей Артур Ванецян и Айк Мамиджанян затронули вопросы, связанные с избирательной реформой в нашей стране, судебной системой, независимостью СМИ и ограничениями свободы слова.