Վարչապետը ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարի հետ քննարկել է համագործակցության օրակարգը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Նաթան Փորթերին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Մեհդի Ռաիսին:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանի կառավարության և Կենտրոնական բանկի համագործակցությունը Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ՝ ընդգծելով. «ԱՄՀ հետ գործընկերությունը և նպատակային ծրագրերը, հատկապես հետպատերազմյան շրջանում ի ցույց դրեցին իրենց կարևորությունը և նպաստեցին մակրոտնտեսական կայունության պահպանմանը Հայաստանում: Տրամադրված ենք նույն ոգով շարունակել փոխգործակցությունը և պատրաստ ենք քննարկել հետագա համատեղ անելիքները»:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր գնահատականի համար՝ ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը նշել է, որ կառույցը կարևորում է Հայաստանի հետ գործընկերությունը և վերահաստատում այն ընդլայնելու պատրաստակամությունը: Նա ընդգծել է, որ ԱՄՀ-ն կշարունակի օժանդակել ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների օրակարգին, այդ թվում՝ դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականության լավարկման, հանրային-մասնավոր ներդրումների համակարգի և գործարար միջավայրի ուժեղացման, ենթակառուցվածքների բարելավման, կրթության ոլորտի ռազմավարության իրականացման, կառավարման թափանցիկության բարձրացման, թիրախային միջոցառումների և ծրագրերի մշակման, հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Կառավարությունն ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում նշված բոլոր, ինչպես նաև իր գործունեության ծրագրով նախանշված մյուս ուղղություններով:
Վարչապետն անդրադարձել է կրթության, ենթակառուցվածքների, ներդրումների, հանքարդյունաբերության, հարկաբյուջետային և այլ ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին, մանրամասներ ներկայացրել ընթացիկ աշխատանքների եւ արդյունքների վերաբերյալ: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է՝ բարեփոխումները փոխկապակցված են, և մեկի արդյունավետ իրականացումից է բխում մյուսի հաջող ընթացքը: Վարչապետը շեշտել է, որ բարեփոխումների հիմքը կրթական ռեֆորմն է: Հենց այս տեսլականից ելնելով էլ՝ հավակնոտ ծրագրեր են իրականացվում կրթության ոլորտում, որոնք միտված են 3 բաղադրիչի ապահովմանը՝ կրթական բովանդակություն, ֆիզիկական ենթակառուցվածք և մասնագիտական բարձր որակավորում:
«Առաջիկա 5 տարում նախատեսում ենք կառուցել/վերակառուցել 300 դպրոց և 500 մանկապարտեզ: Մեր հիմնական նպատակը Հայաստանի բոլոր մարզերում, բնակավայրերում բոլոր երեխաներին որակյալ կրթությունը հասանելի դարձնելն է: Այս համատեքստում զարգացնում ենք նաև հեռավար կրթության համակարգը: Նախաձեռնել ենք ուսուցիչների կամավոր ատեստավորման գործընթաց, որը նաև կնպաստի աշխատավարձի համակարգի բարեփոխմանը», - ասել է վարչապետը:
Ինչ վերաբերում է ներդրումային միջավայրին, ապա այստեղ, Ն. Փաշինյանի խոսքով, աշխատանք է տարվում գնահատման արդյունավետ համակարգի ներդրման ուղղությամբ: Խոսելով հարկաբյուջետային քաղաքականության լավարկմանը միտված քայլերի մասին՝ վարչապետը հիշատակել է գերավճարների զրոյացումը, համահարթ եկամտահարկի համակարգի, գույքահարկի նոր համակարգի ներդրումը և կարևորել այս գործընթացում ԱՄՀ հետ սերտ համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ կողմերի պատկերացումները ՀՀ-ԱՄՀ համագործակցության հետագա ընթացքի վերաբերյալ ընդհանուր առմամբ նույնական են և պայմանավորվել են շարունակել արդյունավետ գործընկերությունը:

Премьер-министр обсудил повестку сотрудничества с руководителем армянской миссии МВФ (видео)
Поддержи А1+!3 ноября премьер-министр Никол Пашинян принял главу миссии Международного валютного фонда в Армении Натана Портера. На встрече также присутствовал постоянный представитель МВФ в Армении Мехди Раиси.
Об этом сообщили в правительстве РА, добавив, что премьер-министр высоко оценил сотрудничество правительства Армении, Центрального банка с Международным валютным фондом.
«Целевые программы и партнерство с МВФ, особенно в послевоенный период, продемонстрировали свой потенциал и способствовали поддержанию макроэкономической стабильности в Армении. Мы готовы продолжать сотрудничество в том же духе, мы готовы обсуждать дальнейшие совместные действия», - подчеркнул Никол Пашинян.
Выразив признательность за высокую оценку, глава миссии МВФ в Армении отметил, что структура укрепляет партнерство с Арменией и подтверждает готовность к его расширению. Он подчеркнул, что МВФ продолжит поддерживать программу реформ, инициированную правительством Армении, включая совершенствование денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики, систему государственно-частных инвестиций, укрепление деловой среды, улучшение инфраструктуры, реализацию стратегии в области образования, повышение прозрачности управления и меры адресности для разработки программ развития горнодобывающей отрасли.
Никол Пашинян отметил, что правительство активно работает по всем указанным направлениям, а также по другим направлениям, обозначенным планом действий.
Премьер-министр рассказал о реформах, проводимых в сферах образования, инфраструктур, инвестиций, в горнодобывающей, налоговой и в других сферах, и о текущей работе и ее результатах.
Премьер-министр подчеркнул, что реформы взаимосвязаны, успешная реализация одной проистекает из эффективной реализации другой. Премьер-министр также подчеркнул, что в основе реформ лежит реформа образования. Исходя из этого видения, в сфере образования реализуются амбициозные программы, которые направлены на обеспечение трех компонентов: содержание образования, инфраструктуры и высокая профессиональная квалификация. «В ближайшие 5 лет мы планируем построить или реконструировать 300 школ и 500 детских садов. Наша главная цель - сделать качественное образование доступным для всех детей во всех регионах и населенных пунктах Армении. В этом контексте мы также развиваем систему дистанционного образования. Мы начали процесс добровольной сертификации учителей, что будет способствовать реформе системы оплаты труда», - сказал премьер-министр.
Что касается инвестиционной среды, по словам Пашиняна, ведется работа по внедрению эффективной системы оценки. Говоря о шагах, направленных на совершенствование налогово-бюджетной политики, премьер-министр упомянул устранение переплат, введение системы фиксированного налога на прибыль, новую систему налога на имущество и необходимость тесного сотрудничества с МВФ в этом процессе.
Собеседники отметили, что взгляды РА и МВФ на дальнейшее сотрудничество в целом совпадают, и договорились о продолжении плодотворного партнерства.