Պատվաստվածների թիվը կտրուկ աճել է՝ առաջին դեղաչափ ստացել է բնակչության 28 %-ը․ Ավանեսյան
Պատվաստանյութերի որևէ պակաս չենք ունեցել, չունենք և չենք էլ ունենալու: Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Այն հնարավորությունը, որ ունեինք կանխելու մահերի այս մեծ թիվը, ցավոց սրտի, բաց է թողնվել՝ ասաց նախարարը՝ նշելով, որ պատվաստանյութերը Հայաստանում առկա են եղել մարտ ամսից, սակայն քչերն են գնացել պատվաստման։
Նախարարը հայտնեց, որ առողջապահական համակարգը աշխատում է գերլարումով․ «Մենք պատրաստ ենք օրական մինչև 30 հազար պատվաստում իրականացնել ու դա ահռելի թիվ է»։
Ավանեսյանը նաև նշեց, որ վերջին 1 ամսում կտրուկ աճ ունենք պատվաստումների հետ կապված՝ արդեն իսկ կատարվել է 817 290 պատվաստում․ առաջին դեղաչափ ստացածները 28 % են, երկրորդը՝ 12%։ Պետությունը շարունակում է բանակցությունները նոր դեղաչափեր ձեռք բերելու համար:

Число привитых резко возросло: первую дозу получили 28 % населения: Аванесян
В Армении проведено 817 290 вакцинаций от COVID-19. Первую дозу получили более 562 000 граждан, вторую - 254 000 граждан. Об этом сообщила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян в интервью, данном Общественному телевидению.
Министр сообщила, что 28% взрослого населения получили первую дозу вакцины от COVID-19, а 12% уже полностью вакцинированы.
«За последний месяц мы стали свидетелями резкого увеличения количества вакцинаций. В последние недели у нас идет довольно интенсивный процесс ежедневной вакцинации», - сказала она, добавив, что система здравоохранения Армении может вакцинировать до 30 000 человек в день.