ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալին (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնին։ Նախարար Միրզոյանը շնորհավորել է վերջինիս պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել իր պատասխանատու առաքելության մեջ։
Արարատ Միրզոյանը և Էրիկա Օլսոնը քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ գոհունակություն հայտնելով տարբեր մակարդակներում առկա երկխոսության դրական դինամիկայի առնչությամբ։
Զրուցակիցները կարևորել են ժողովրդավարական զարգացման, օրենքի գերակայության ամրապնդման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում ձևավորված արդյունավետ համագործկացությունը: Անդրադարձ է կատարվել նաև ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական երկխոսության (USASD) շրջանակում ձեռնարկվելիք համատեղ քայլերին և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության՝ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ։ Երկուստեք ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում․ այդ առումով կարևորվել է սեպտեմբերին Նյու Յորքում կայացած հնգակողմ հանդիպումը:
Քննարկվել է նաև Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը շեշտել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի հայկական կրոնական ու պատմամշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը:

Глава МИД РА принял помощника госсекретаря США (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял 2 ноября заместителя помощника госсекретаря США по Кавказу, региональным конфликтам и Южной Европе Эрику Олсон. Министр Мирзоян поздравил г-жу Олсон со вступлением в должность и пожелал успехов в ее ответственной миссии.
Арарат Мирзоян и Эрика Олсон обсудили широкий круг вопросов, касающихся армяно-американских отношений, выразив удовлетворение позитивной динамикой диалога на разных уровнях.
Собеседники отметили эффективное сотрудничество в сферах демократического развития, укрепления верховенства закона, защиты прав человека и борьбы с коррупцией. Они также коснулись совместных шагов, которые будут предприняты в рамках стратегического диалога между США и Арменией (USASD) и программ USAID в Армении.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности. Двусторонне была подчеркнута необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ. В связи с этим была подчеркнута важность пятисторонней встречи в Нью-Йорке в сентябре.
Была также обсуждена гуманитарная ситуация, сложившаяся вследствие агрессии Азербайджана против Арцаха. В этом контексте министр Мирзоян подчеркнул необходимость безоговорочной репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также необходимость сохранения армянского религиозного и историко-культурного наследия Арцаха на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.