Նախագահ Սարգսյանի ելույթը Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 26-րդ համաժողովին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՁե՛րդ Գերազանցություններ,
Նախ և առաջ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Նորին Մեծություն Թագուհուն ու նրա կառավարությանը՝ նման կարևոր և ճիշտ ժամանակին կազմակերպված միջոցառման համար:
Հատուկ շնորհակալություն վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին, նրա գործընկերներին և Գլազգո քաղաքին՝ հիանալի համաժողովի և ջերմ հյուրընկալության համար:
Նախ՝ Հայաստանի մասին, որը փոքր երկիր է, բայց՝ համաշխարհային ազգ:
Համաձայն Համաշխարհային բանկի վերլուծության՝ Հայաստանն Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում 4-րդ ամենախոցելի երկիրն է կլիմայական փոփոխությունների առումով: Հայաստանն արձանագրել է ջերմաստիճանի 1,3 աստիճանի աճ՝ ըստ Ցելսիուսի, իսկ տեղումների քանակը նվազել է 9 տոկոսով:
Չնայած կորոնավիրուսի համավարակի և Լեռնային Ղարաբաղի շարունակվող հակամարտության մարտահրավերներին՝ մենք հանձնառու ենք ավելի մեծ ներգրավվածություն ունենալ կլիմայի փոփոխության հարցերով համաշխարհային օրակարգում և ի ցույց դնել կլիմայական հարցերում մեր հավակնությունների աճը:
Հայաստանը մշտապես արտահայտել է իր հանձնառությունը՝ միանալու կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի համաշխարհային ջանքերին: 2021 թվականին Հայաստանը վերահաստատեց իր հանձնառությունն Ազգային մակարդակով սահմանված ներդրումների միջոցով և հայտարարեց մինչև 2030 թվականը, 1990-ի մակարդակների համեմատ, ջերմոցային գազերի արտանետումները 40 տոկոսով կրճատելու նպատակի մասին:
Հայաստանի երկարաժամկետ նպատակն այս դարի երկրորդ կեսին կլիմայական չեզոքության հասնելն է:
Անցումը կլիմայական չեզոքության երկրի էներգետիկ անկախության, էներգետիկ անվտանգության և կանաչ աճի քաղաքականության հիմքում է:
Դիմակայուն և ցածր ածխածնային աճի մեր տեսլականն ուղղակիորեն կապված է հուսալի և արդյունավետ ադապտացիայի ռազմավարության հետ՝ հիմնված էկոհամակարգային մոտեցման, անտառավերականգնման, վերականգնվող էներգիայի ու էներգաարդյունավետության մեջ ներդրումների, նոր բարձր տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև՝ էլեկտրական շարժունակության խրախուսման և միջուկային էներգիայի հետագա զարգացման վրա:
Պետական զգալի պարտքի բեռը զարգացող շատ տնտեսությունների համար խոչընդոտ է կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի համար արտոնյալ և ոչ արտոնյալ ֆինանսավորում ստանալու հնարավորության առումով:
Այս համատեքստում խիստ կարևոր է որդեգրել ստեղծագործական մոտեցում:
Ուրախ եմ ձեզ ներկայացնել մեր նոր՝ «Պարտք՝ կլիմայի դիմաց» նախաձեռնությունը: Այն կլիմայական ֆինանսավորման նոր գործիք է, որը զարգացող երկրներին կօգնի ավելի արդյունավետ հարմարվել կլիմայական փոփոխությունների դեմ պայքարի ֆինանսավորման առանձնահատկություններին, ինչպես նաև կստեղծի նոր տնտեսական հնարավորություններ:
Պարո՛ն նախագահ,
Ուղիղ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իր հրահրած պատերազմի ժամանակ կիրառեց միջազգայնորեն արգելված զինամթերք՝ թիրախավորելով ոչ միայն քաղաքացիական անձանց, այլև՝ հսկայական տարածքներով գեղեցիկ անտառներ՝ պատճառ դառնալով զանգվածային անտառային հրդեհների և այդ տարածքում ստեղծելով բնապահպանական աղետ: Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ ջանքեր գործադրել կանխելու նմանօրինակ անպատասխանատու և անմարդկային վարքագիծը:
Բնապահպանական մարտահրավերները չեն ճանաչում սահմաններ ու հակամարտության գծեր, և մենք պետք է աշխարհի բոլոր երկրներին բերենք համապարփակ համագործակցության:
Այժմ մի քանի խոսք այս համաժողովի մասին:
Ես իսկապես մեծ բավականություն ստացա այս համաժողովի բացման արարողությունից և ողջ աշխարհի իմ գործընկերների ելույթներից: Այստեղ բոլորը հաստատեցին մի մեծ խնդրի՝ կլիմայական փոփոխությունների առկայությունը, որը սակայն միակ խնդիրը չէ, որ այս օրերին ունենք, քանի որ մենք առերեսվում ենք նաև համավարակին, ողջ աշխարհում տնտեսական դժվարություններին, առերեսվում ենք պոպուլիզմի աճին, անորոշությանն ու անկանխատեսելիությանը:
Մյուս կողմից, ունենալով բոլոր այս խնդիրները՝ մենք նաև ընդունում ենք, որ կա տրիլիոնավոր դոլարների մեծ կարողություն, որը կարող է լուծել խնդիրները: Միևնույն ժամանակ, քվանտային տեխնոլոգիաների և ֆիզիկայի վրա հիմնված հարյուրավոր տարիների զարգացումների շնորհիվ՝ մենք մեծ նվաճումների ենք հասել գիտության ու տեխնոլոգիաների ասպարեզում: Այդ տեխնոլոգիաներն են, որ այսօր կարող են լուծել մեր խնդիրները՝ լինեն դրանք կլիմայական փոփոխությունները, կորոնավիրուսի համավարակը, թե այլ խնդիրներ, որոնց մենք առերեսվում ենք:
Հետևաբար, ո՞րն է խնդիրը: Ինչո՞ւ մենք անհրաժեշտ չափի արդյունավետ չենք: Կարծում եմ՝ մի բան կա, որը պետք է սովորենք գիտության պատմությունից, երբ 100 տարի առաջ մեծ գիտնականները, ինչպիսիք էին Ալբերտ Այնշտայնը, Մաքս Պլանկը, Հայզենբերգը, գիտակցեցին, որ ֆիզիկայի և մեխանիկայի դասական օրենքները չեն կարող գործել նոր հայտնագործած տարրերի և ատոմների վրա: Պետք է փոխես մտածելակերպդ, փիլիսոփայությունդ, տրամաբանությունդ, անգամ առողջ դատողությունդ՝ հասկանալու և ստեղծելու քվանտային ֆիզիկայի տեսությունը:
Մենք խաչմերուկին ենք, իսկ աշխարհը դարձել է քվանտային: Սա այն խաչմերուկն է, որտեղից մենք պետք է սկսենք մտածել այլ կերպ, քանի որ աշխարհը, որը մեր առջև է, այն չէ, ինչ 10 կամ 20 տարի առաջ էր: Եթե փոխենք մեր մտածելակերպը և ձևավորենք մեր հավակնություններն ու ռազմավարությունը, ապա արդյունավետ կերպով կկարողանանք օգտագործել այն ֆինանսները և հարստությունը, որ աշխարհը ստեղծել է այս ֆենոմենալ զարգացման ընթացքում, և օգտագործել այդ տեխնոլոգիաները՝ լուծելու այն խնդիրները, որոնց առերեսվում ենք: Եվ պետք է ոչ միայն լուծենք խնդիրները, այլև՝ ստեղծենք զարգացման հիմք՝ հանուն ավելի լավ ապագայի:
Եվ վերջապես,
Այս համաժողովի բացմանը պրոֆեսոր Բրայան Քոքսը մեզ բոլորիս տարավ Տիեզերք՝ վերևից ցույց տալու, թե ինչ հիասքանչ է այս մոլորակը և գիտակցելու, որ ողջ Տիեզերքում սա է մեր տունը, մեր միակ տունը, և մենք չունենք այլընտրանք՝ այս կանաչ ու կապույտ մոլորակի համար աշխատելուց և պայքարելուց բացի:
Հայաստանը հանձնառու է դառնալ իսկապես խելացի պետություն՝ նվիրված մեր բնությանը, մոլորակին ու մարդկությանը: Եվ ես լավատես եմ, որ մենք կարող ենք հաղթահարել այս դժվարություններն ու կառուցել ավելի պայծառ ապագա բոլորիս համար:

Выступление президента Саркисяна на 26-й конференции Рамочной конвенции об изменениях климата (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян в Глазго принял участие в 26-й конференции Рамочной конвенции ООН об изменениях климата (СОР26).
В своей речи Армен Саркисян отметил:
«Ваши Превосходительства,
Прежде всего хотел бы поблагодарить Ее Величество Королеву и правительство Ее Величества за организацию этого важного и своевременного мероприятия.
Особую благодарность выражаю премьер-министру Борису Джонсону, его коллегам и городу Глазго за отличный саммит и теплое гостеприимство.
Сначала об Армении - маленьком государстве, но глобальной нации.
Согласно анализу Всемирного банка, Армения является 4-й страной в плане уязвимости к изменению климата в регионе Восточной Европы и Центральной Азии. В Армении температура повысилась на 1,3 градуса по Цельсию, а количество осадков уменьшилось на 9 процентов.
Несмотря на проблемы, связанные с пандемией COVID-19 и продолжающимся нагорно-карабахским конфликтом, мы привержены более тесной интеграции в глобальную повестку дня по изменению климата и демонстрации роста наших климатических амбиций.
Армения всегда заявляла о своей приверженности объединению глобальных усилий по борьбе с изменением климата. В 2021 году Армения подтвердила свои обязательства в рамках определяемых на национальном уровне вкладов и заявила о цели сокращения выбросов парниковых газов на 40 процентов к 2030 году по сравнению с уровнями 1990 года.
Долгосрочная цель Армении - добиться климатической нейтральности во второй половине текущего века.
Переход к климатической нейтральности лежит в основе политики энергетической независимости, энергетической безопасности и зеленого роста страны.
Наше видение устойчивого и низкоуглеродного роста напрямую связано с надежной и эффективной стратегией адаптации, основанной на экосистемном подходе, лесовозобновлении, инвестициях в возобновляемые источники энергии и энергоэффективность, новых высоких технологиях, продвижении электрической мобильности и дальнейшем развитии ядерной энергетики.
Существенное бремя государственного долга становится препятствием для большинства развивающихся стран в контексте их возможности получить доступ к льготному и нельготному финансированию борьбы с изменением климата.
В этом контексте решающее значение имеет творческий подход. Я рад поделиться с вами нашей новой инициативой «Долг в обмен на климат». Это новый инструмент финансирования борьбы с изменением климата, который поможет развивающимся странам более эффективно адаптироваться к финансированию борьбы с изменением климата, а также создаст новые экономические возможности.
Господин президент,
Ровно год назад во время войны против Нагорного Карабаха Азербайджан использовал запрещенное на международном уровне оружие, нацеливаясь не только на мирных жителей, но и на красивые леса на большой территории, вызвав массивные лесные пожары и вызвав экологические катастрофы. Мы призываем международное сообщество активизировать свои усилия по предотвращению такого безответственного и бесчеловечного поведения.
Экологические вызовы не признают границ и линий конфликтов, и мы должны вовлечь все государства мира во всестороннее сотрудничество.
Сейчас несколько слов об этой конференции.
Я очень впечатлен церемонией открытия конференции и выступлениями моих коллег со всего мира. И все здесь подтвердили, что существует большая проблема - это изменение климата. Но это не единственная проблема, с которой мы сталкиваемся в наши дни, потому что мы сталкиваемся также с пандемией, мы сталкиваемся с экономическими трудностями во всем мире, мы сталкиваемся с ростом популизма, мы сталкиваемся с неопределенностью, мы также сталкиваемся с непредсказуемостью.
Имея все эти проблемы, мы также признали наличия во всем мире огромного богатства, богатства в триллионы долларов, которое могло бы решить эту проблему. С другой стороны, основанным на квантовой технологии и квантовой физике развитиям мы достигли феноменальных достижений в науке и технологиях, и эти технологии сегодня могут решить наши проблемы, будь то изменения климата, будь то Covid и другие проблемы, с которыми мы сталкиваемся.
Так в чем же проблема? Почему мы не так эффективны или действенны? Я думаю, что есть одна вещь, которую мы должны извлечь из истории науки, когда 100 лет назад великие ученые, такие как Альберт Эйнштейн, Макс Планк, Гейзенберг, осознали, что классические законы физики и механики не могут быть применены к недавно обнаруженным малым частицам и атомам. Нужно изменить способ мышления, нужно изменить философию, логику, даже здравый смысл, чтобы понять и создать теорию квантовой физики.
Мы находимся на перекрестке, а мир стал квантовым. Это перекресток, на котором мы должны начать думать по-другому, потому что мир, который нас ждет впереди, не тот, что был 10 или 20 лет назад. Если мы изменим образ своего мышления и сформируем наши амбиции и стратегию, тогда мы сможем эффективно использовать финансы и богатство, которые мир создал во время этого феноменального развития, и использовать технологии для решения проблем, с которыми мы сталкиваемся. Но не только для решения проблем, но и для создания основы для развития во имя грядущего светлого будущего.
На открытии этой конференции профессор Брайан Кокс пригласил нас в путешествие в космос, чтобы показать оттуда, насколько прекрасна эта планета, и понять, что во всей вселенной это наш дом, наш единственный дом, и другой альтернативы нет, кроме как работать и бороться за эту зеленую и голубую планету.
Армения стремится стать действительно умным государством, преданным нашей природе, планете и человечеству. И я оптимистично настроен в том, что мы сможем преодолеть эти трудности и построить более светлое будущее для всех нас.