Ալեն Սիմոնյանը Նորվեգիայի դեսպանի հետ զրուցել է ռազմագերիների խնդրից
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆոյեմբերի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելեն Սենդ Անդրեսենին՝ տեղեկացնում են Ազգային ժողովից։
Կողմերը քննարկել են հայ-նորվեգական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական համագործակցությունն ակտիվացնելուն ուղղված ծրագրերի իրականացումը: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է նաեւ միջազգային տարբեր հարթակներում երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է եղել տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը՝ այս համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման գործընթացում:
Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման առաջնահերթությունը: Զրույցի առանցքում են եղել նաեւ ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին վերաբերող թեմաներ:

Ален Симонян говорил с послом Норвегии о проблемах военнопленных
1 ноября спикер Национального Собрания РА Ален Симонян принял посла Королевства Норвегии Хелен Санд Андресен.
Об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью НС, дополнив, что стороны обсудили ряд вопросов, связанных с развитием армяно-норвежских отношений. Обратились к реализации программ, направленных на активизацию межпарламентского сотрудничества.
Председатель НС РА подчеркнул необходимость углубления сотрудничества Парламентов двух стран на различных международных площадках.
Они коснулись и региональной безопасности и стабильности, подчеркнув роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Ален Симонян представил вопрос возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, находящихся в Азербайджане.