Վարչապետն առանձին հանդիպումներ է ունեցել Sada և Service Titan ընկերությունների ղեկավարների հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն առանձին հանդիպումներ է ունեցել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն ծավալող Sada ընկերության նախագահ  Հովիգ Սաֆոյանի և Service Titan ընկերության հիմնադիրներից՝ Արա Մահդեսյանի հետ:
Վարչապետը երկու հանդիպումների ընթացքում էլ կարևորել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում վերը նշված ընկերությունների գործունեությունը և ընդգծել, որ այս բնագավառը կառավարության առաջնահերթությունների  թվում է: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ կառավարությունը շահագրգիռ է ՏՏ ոլորտի ընկերությունների զարգացմամբ, նոր ներդրումների արդյունքում վերջիններիս ընդլայնմամբ, աշխատատեղերի ստեղծմամբ: Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ պատրաստ է նման հանդիպումների ընթացքում քննարկել ընկերություններին հետաքրքրող հարցերը, խնդիրներն ու կառավարության գործիքակազմերի շրջանակում վերջիններիս համապատասխան օժանդակություն ցուցաբերելու հնարավորությունները:
Հովիգ Սաֆոյանն անդրադառնալով Sada ընկերության գործունեությանը՝ նշել է, որ Հայաստանում գործող ընկերության մասնաճյուղն այժմ ունի 30 աշխատակից, սակայն նախատեսում են առաջիկայում նոր ներդրումային ծրագրերի արդյունքում այդ թիվը հասցնել 350-ի: Նա հավելել է, որ ընկերությունը համագործակցում է աշխարհի առաջատար մի շարք կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Google-ի հետ, մշակում տարբեր ծրագրային նոր լուծումներ, նաև՝ կրթության ոլորտում: Պարոն Սաֆոյանը նշել է, որ մասնավորապես, կրթության ոլորտի համար նախագծված պլատֆորմը, որը մշակվել է Google-ի հետ համագործակցությամբ և ներդրվել տարբեր երկրների կրթության համակարգերում, պատրաստ է ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ ներդնել նաև Հայաստանում:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է նախաձեռնությունը և նշել, որ կհանձնարարի կառավարության պատասխանատու գերատեսչություններին վերջինիս հետ քննարկել այդ ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունները:
Service Titan ընկերության հիմնադիրներից Արա Մահդեսյանը մանրամասներ է ներկայացրել ընկերության գործունեության և առաջիկա ծրագրերի մասին: Նա նշել է, որ ընկերության հայաստանյան գրասենյակը, որը հիմնադրվել է 2018 թվականից, արդեն իսկ ունի 200 աշխատակից, ՀՀ-ում իրականացված ներդրումների ծավալը հասել է 40 մլն դոլարի:  Պարոն Մահդեսյանն ընդգծել է, որ հայաստանյան թիմը  շարունակաբար ընդլայնվում է, բացվում են նոր բաժիններ՝ նոր մասնագիտացումներով, իսկ ներդրումային նախագծերը շարունակաբար զարգանալու են: Ծրագրերն ուղղված են ընկերության շարունակական աճի, պրոդուկտի բարելավմանը, լավագույն մասնագետների պատրաստմանն ու ներգրավմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է Service Titan-ի հաջող գործունեությունը և հավելել, որ ինչպես այս ընկերությունը, այնպես էլ ոլորտում հաջողություններ արձանագրող մյուս կազմակերպությունները նպաստում են Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի շարունակական զարգացմանը: Այս առումով, կառավարության ղեկավարը կարևորել է բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստումն ու վերջիններիս երկարաժամկետ գործունեությունը Հայաստանում իրականացնելուն ուղղված քայլերը:

Премьер-министр провёл отдельные встречи с главами компаний Sada и Service Titan
Премьер-министр Никол Пашинян провел отдельные встречи с главой компании Sada Овигом Сафояном и одним из основателей компании Service Titan Ара Магдесяном. Обе компании работают в сфере высоких технологий.
В ходе обеих встреч премьер-министр подчеркнул важность деятельности вышеуказанных компаний в сфере высоких технологий, подчеркнув, что эта сфера является одним из приоритетов правительства. Никол Пашинян добавил, что правительство заинтересовано в развитии ИТ-компаний, расширении последних за счет новых инвестиций и создании рабочих мест. Глава правительства отметил, что в ходе подобных встреч готов обсудить волнующие их вопросы, проблемы и возможности оказания соответствующей помощи компаниям в рамках инструментария правительства.
Овиг Сафоян, коснувшись деятельности компании Sada, отметил, что в действующем в Армении филиале компании сейчас работает 30 сотрудников, но в ближайшее время в результате новых инвестиционных программ планируется увеличить это число до 350. Он добавил, что компания сотрудничает с рядом ведущих компаний мира, в том числе с Google, разрабатывает различные новые программные решения, в том числе в сфере образования. Г-ин Сафоян отметил, что, в частности, платформа для сферы образования, которая была разработана в сотрудничестве с Google, внедрена в системы образования разных стран и готова к внедрению в Армении в сотрудничестве с правительством Республики Армения.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность инициативы, отметив, что поручит ответственным ведомствам обсудить с компанией возможности сотрудничества в этом направлении.
Один из основателей Service Titan Ара Магдесян представил подробности о деятельности компании и предстоящих планах. Он отметил, что в армянском филиале компании, который был открыт в 2018 году, уже работает 200 сотрудников, объем инвестиций в Армению достиг 40 млн долларов. Г-н Магдесян подчеркнул, что армянская команда постоянно расширяется, открываются новые отделы с новыми специализациями, а инвестиционные проекты будут постоянно развиваться. Программы направлены на постоянный рост компании, улучшение продукта, обучение и привлечение лучших специалистов.
Премьер-министр Пашинян приветствовал успешную деятельность компании Service Titan, добавив, что как эта компания, так и другие успешные организации в этой области вносят свой вклад в постоянное развитие сектора высоких технологий в Армении. В этой связи премьер-министр подчеркнул важность подготовки высококвалифицированных специалистов и принятия шагов по реализации их долгосрочной деятельности в Армении.