Արման Թաթոյանը մասնակցել է Օմբուդսմանների եվրասիական դաշինքի նիստին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հոկտեմբերի 28-ին մասնակցել է Օմբուդսմանների եվրասիական դաշինքի 6-րդ նիստին, որը նվիրված է եղել երիտասարդների իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի, Իրանի, Սերբիայի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի և մի շարք այլ երկրների մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հաստատությունների ղեկավարներ, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության պետական մարմինների ղեկավարներ:
Արման Թաթոյանն իր ելույթում ողջունել է նիստի մասնակիցներին, ապա ներկայացրել Պաշտպանի հաստատության փորձը՝ շեշտելով, որ հատուկ ուշադրություն են դարձնում համացանցից երեխաների անվտանգ օգտվելու կանոնների վերաբերյալ իրազեկումներին։ Մասնավորապես, Արման Թաթոյանը ներկայացրել է «Ինֆորմատիկա» առարկայի ուսուցիչների համար համացանցից անվտանգ օգտվելու վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ու «Կասպերսկի» ընկերության հետ համատեղ դասընթաց կազմակերպելու փորձը:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հատուկ ուշադրություն դարձնել երիտասարդներին աջակցող սոցիալ-տնտեսական միջոցառումների ընդլայնմանը և նպաստել մարդու իրավունքների պաշտպանության հաստատություններին կից երիտասարդների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդների ստեղծմանը:
Նշվում է, որ նիստին մասնակից մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ներկայացուցիչները կարևորել են երիտասարդների իրավունքների պաշտպանության հարցում գործընկեր կառույցների միջև արդյունավետ համագործակցությունը:

Арман Татоян принял участие в заседании Евразийского альянса омбудсменов
Защитник прав человека Армении Арман Татоян 28 октября принял участие в 6-м заседании Евразийского альянса омбудсменов, посвященном защите прав молодежи.
Во встрече также приняли участие омбудсмены России, Ирана, Сербии, Казахстана, Кыргызстана и ряда других стран, а также руководители государственных органов Российской Федерации.
В своем выступлении Арман Татоян поприветствовал участников заседания, затем представил опыт института омбудсмена, подчеркнув, что особое внимание уделяется информации о правилах безопасного использования интернета детьми. В частности, Арман Татоян представил опыт совместной организации офисом защитника прав человека и компанией «Касперский» тренинга для учителей информатики по безопасному использованию интернета.
Участники встречи договорились обратить особое внимание на расширение социально-экономических мероприятий по поддержке молодежи и содействие созданию советов по защите молодежи при правозащитных учреждениях.
Участники встречи подчеркнули важность эффективного сотрудничества между партнерскими структурами в области защиты прав молодежи.