Masdar City-10 MW aerial picture
«Այգ-1» ծրագրի շրջանակում արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցման համար Կառավարությունը 377.4 հեկտար ընդհանուր մակերեսով հողամասեր կհատկացնի
ՀՀ կառավարության հոկտեմբերի 28-ի նիստում որոշվել է «Այգ-1» ծրագրի շրջանակում արևային ֆոտովոլտային կայանի կառուցման նպատակով ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող՝ 377.4 հեկտար ընդհանուր մակերեսով հողամասերը ներդնել ԱՆԻՖ-ի կանոնադրական կապիտալում։
Այս մասին հայտնում են «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ից:
Նշվում է, որ ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված «Այգ–1» ծրագրով նախատեսվում է Արագածոտնի մարզի Դաշտադեմ և Թալին համայնքների տարածքում կառուցել 200 մեգավատ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան:
Ծրագիրը վերահաստատում է կառավարության հանձնառությունն՝ ուղղված  վերականգվող էներգետիկայի զարգացմանը,  ըստ որի՝ նախատեսվում է  կառուցել  մինչև  1000 ՄՎտ հզորությամբ արևային կայաններ, ներառյալ ինքնավարները՝ նպատակ ունենալով մինչև  2030թ․ արևային էներգիայի արտադրության բաժինն ընդհանուրի մեջ  հասցնել  առնվազն 15 տոկոսի:
Ծրագիրն ունի կարևոր ռազմավարական նշանակություն, թե' ներդրումային, թե' նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ընդհանուր էներգետիկ հաշվեկշռում վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժնի մեծացման, էներգետիկ անվտանգության և անկախության մակարդակի բարձրացման տեսանկյունից:
«Այգ-1» ծրագիրն իրականացնում է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների «Մասդար» ընկերության և «ԱՆԻՖ» կողմից ստեղծված համատեղ ընկերությունը։ «Մասդար» ընկերությունը վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում միջազգային առաջատար ընկերություններից մեկն է։

Masdar City-10 MW aerial picture
В рамках проекта «Айг-1» Правительство выделит 377,4 га территории под строительство солнечной фотоэлектрической станции
На заседании правительства 28 октября принято решение выделить в уставный капитал ANIF земельные участки площадью 377,4 га, находящиеся в собственности Республики Армения, для строительства солнечной фотоэлектрической станции в рамках программы «Айг-1».
Об этом сообщает Фонд государственных интересов Армении.
Отмечается, что утвержденная правительством Армении программа «Айг-1» предусматривает строительство 200-мегаваттной солнечной электростанции на территории общин Даштадем-Талин Арагацотнской области.
Проект подтверждает приверженность правительства развитию возобновляемой энергетики, в соответствии с которой до 2030 года планируется строительство солнечных электростанций мощностью до 1 000 МВт, в том числе и автономных, с целью увеличить долю производства солнечной энергии в целом не менее чем до 15%.
Проект имеет стратегическое значение как с точки зрения увеличения доли возобновляемых источников энергии, так и общего энергетического баланса Республики Армения, энергетической безопасности и повышения уровня независимости.
Программу «Айг-1» реализуют совместная компания, учрежденная «АНИФ» и компанией «Масдар» из Объединенных Арабских Эмиратов. Компания «Масдар» - одна из ведущих международных компаний в области возобновляемой энергетики.