Ռուսաստանը Հայաստանին դաժանորեն զգուշացնում է, որ ավելի շատ բան կկորցնի, եթե դիմադրի․ Ստեփան Գրիգորյան (տեսանյութ)
«Ես համոզված չեմ, որ Ռուսաստանը ցանկանում է 1920-ական թվականների քարտեզներով անի սահմանազատումն ու սահմանագծումը, քանի որ 44 օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո ամեն ինչ Ադրբեջանի օգտին արեց»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այն հայտարարությանը, թե  Հայաստանն ու Ադրբեջանը հարցը կարող են լուծել խորհրդային շրջանի քարտեզներով։
Վ․Պուտինն ասել էր, որ այդ քարտեզները ՌԴ ՊՆ գլխավոր շտաբում են, սակայն չէր նշել, թե խոսքը որ շրջանների քարտեզներին է վերաբերում՝ 1920-ակա՞ն, թե՞ 1970-ականներից հետո ստեղծված քարտեզներին է վերաբերում։
Վ․Պուտինը նաև հավելել էր, թե սահմանազատման և սահմանագծման հարցում «կողմերից ու ՌԴ-ից բացի որևէ այլ մեկը պետք չէ, քանի որ ռուսական բանակի ԳՇ-ում կան քարտեզներ, որոնք ցույց  են տալիս, թե ինչպես է անցել հանրապետությունների միջև սահմանը խորհրդային տարիներին»։
Եվ անդրադառնալով հարցին, թե տարածաշրջանի ապաշրջափակման գործընթացում Հայաստանն իվերջո միջա՞նցք, թե՞ պարզապես ճանապարհներով անցնելու հնարավորություն է տալու Ադրբեջանին, քաղաքագետն ասում է Հայաստանին այդ հարցում ամենաշատը ՌԴ-ն է ճնշում․ «Ռուսաստանը դաժանորեն զգուշացնում է, որ Հայաստանն։ Հիմա մի քանի գաղտնիք ասեմ՝ զգուշացնում է, որ Հայաստանը շատ այլ բաներ կկորցնի, եթե դիմադրի»։

Россия жестоко предупреждает Армению, что потеряет большее, если будет сопротивляться: Степан Григорян (видео)
«Я не уверен, что Россия хочет провести демаркацию и делимитацию, потому что во время 44-дневной войны и после неё сделала всё в пользу Азербайджана», - сказал в беседе с «А1+» политолог Степан Григорян, коснувшись заявления президента РФ Владимира Путина о том, что Армения и Азербайджан могут решить вопрос картами советского периода.
В. Путин сказал, что эти карты находятся в Генштабе МО РФ, однако не отметил, о картах какого периода идёт речь – 1920-х или карт, созданных после 1970-х?
В. Путин также добавил, что в вопросе демаркации и делимитации «никто и не нужен, кроме двух сторон и России, потому что в Генштабе российской армии находятся карты, которые показывают, как проходила граница между Союзными республиками в советский период».
И, обратившись к вопросу, что в процессе разблокирования региона Армения – это, в конечном итоге, коридор, или просто предоставит возможность Азербайджану проезжать по дорогам, политолог говорит, что на Армению в этом вопросе больше всего давит РФ. «Сейчас открою несколько тайн: предупреждает, что Армения потеряет гораздо большее, если будет сопротивляться».