Քոչարյանին ձեռնտու չէր Դեմիրճյանի և Սարգսյանի միասնությունը, որովհետև ինքը մնում էր ստվերում (տեսանյութ)
«Ռոբերտ Քոչարյանին ձեռնտու չէր Կարեն Դեմիրճյանի և Վազգեն Սարգսյանի միասնությունը, որովհետև ինքը մնում էր ստվերում։ Շատ բնական է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, «Միասնություն», հետո Հանրապետական խմբակցությունների անդամ Լեռնիկ Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությանը։
Նախկին պատգամավորն ասում է, որ Վազգեն Սարգսյանի և Կարեն Դեմիրճյանի սպանությունն այն ժամանակ բոլորին էր ձեռնտու՝ հաշվի առնելով «մարդկային թուլությունները»՝ կոռուպցիան, թալանը, սպանությունները։ Համոզված է, որ եթե Վ․Սարգսյանը շարունակեր պաշտոնավարել վարչապետի պաշտոնում, կբացահայտեր այդ հանցագործությունները։
Անդրադառնալով Հոկտեմբերի 27-ը կազմակերպելու մեջ Ռ․Քոչարյանի նկատմամբ եղած կասկածներին՝ ասում է, որ թեև Վ․Սարգսյանի և Կ․Դեմիրճյանի միասնությունը նրան ձեռնտու չէր և ձեռնտու էր այդ ոճրագործությունը, բայց նա դա կազմակերպելու հզորությունը չուներ։
Միաժամանակ հավելում է, որ թե՛ Ռ․Քոչարյանի, թե՛ Սերժ Սարգսյանի օրոք, այդ ոճրագործությունը բացահայտելու շահագրգռվածություն չի նկատել։ Ավելին՝ ՀՀԿ-ն տեր չի կանգնել Հոկտեմբերի 27-ի բացահայտմանը։ «ՀՀԿ-ն խորհրդարանում մեծամասնություն էր, բայց իշխանություն չէր։ Հիշեք, որ Քոչարյանն ասում էր, ցուցակը ես եմ կազմում»,-ասաց նա։

Кочаряну был невыгоден союз Демирчяна и Саркисяна, потому что он оставался в тени (видео)
Поддержи А1+!«Роберту Кочаряну был невыгоден союз Карена Демирчяна и Вазгена Саркисяна, потому что он оставался в тени. Это очень естественно», - сказал в беседе с «А1+» бывший депутат Национального собрания, член фракции «Единство», затем Республиканской фракции Лерник Алексанян, коснувшись злодеяния 27-го Октября.
Бывший депутат говорит, что убийство Вазгена Саркисяна и Карена Демирчяна в то время было выгодно всем, учитывая «человеческие недостатки» - коррупцию, грабёж, убийства. Уверен, что, если б В. Саркисян продолжал занимать должность премьера, он раскрыл бы эти преступления.
Обратившись к подозрениям в том, что Р. Кочарян организовал 27-е Октября, говорит, что несмотря на то, что союз В. Саркисяна и К. Демирчяна был для него невыгоден и было выгодно это злодеяние, у него не было могущества организовать это.
В то же время добавляет, что и при Р. Кочаряне, и при Серже Саркисяне, он не заметил заинтересованности в раскрытии этого злодеяния. Более того, РПА не занялась раскрытием 27-го Октября. «РПА была большинством в парламенте, но не властью. Вспомните, что Кочарян говорил: список составляю я»