Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարարին
Կիպրոս կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 25-ին հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Կարալամբոս Պետրիդեսին՝ հայտնում են ԱԺ-ից։
Հանդիպմանը կողմերը փաստել են երկու երկրների միջեւ փոխըմբռնման ու փոխաջակցության առկայությունը, հատկապես բարձր է գնահատվել միջազգային կառույցներում արդյունավետ համագործակցությունը ցեղասպանության կանխարգելման օրակարգի առաջմղման շուրջ: Անդրադարձ է եղել Հայաստանի եւ Կիպրոսի պաշտպանական գերատեսչությունների միջեւ ռազմաքաղաքական երկխոսությանը, որն իրականացվում է երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափով հանդիպումների ընթացքում:
Խոսելով Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայից՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի սկզբունքային դիրքորոշման եւ Արցախի ժողովրդին աջակցության համար՝ կարեւորելով արցախահայությանը 2020թ-ին տրամադրված մարդասիրական եւ ֆինանսական օժանդակությունը: Հիշատակվել է նաեւ 2020թ. հոկտեմբերի 9-ին Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիան դատապարտող բանաձեւի միաձայն ընդունումը: Կողմերը կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ձեւաչափում հնարավորությունների արդյունավետ կիրարկումը:

Делегация во главе с Аленом Симоняном встретилась с министром обороны Кипра
Находящаяся с официальным двухдневным визитом на Кипре делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 25 октября провела встречу с министром обороны Кипра Хараламбосом Петридисом.
В ходе встречи стороны отметили наличие взаимопонимания и поддержки между двумя странами, высоко оценили эффективное сотрудничество в международных структурах по продвижению повестки дня предотвращения геноцидов. Был затронут военно-политический диалог между министерствами обороны Армении и Кипра, который осуществляется в ходе двусторонних и многосторонних встреч.
Говоря об азербайджано-турецкой военной агрессии против Арцаха, Ален Симонян поблагодарил за принципиальную позицию Кипра и поддержку народа Арцаха, подчеркнув важность гуманитарной и финансовой помощи, оказанной армянам Арцаха в 2020 году. Было также отмечено единогласное принятие Палатой представителей Кипра резолюции, осуждающей агрессию Азербайджана против Арцаха.
Стороны подчеркнули важность эффективной реализации возможностей в формате Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.