Արարատ Միրզոյանը Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖի ներկայացուցչի հետ քննարկել է ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հումանիտար հետևաքները (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) նորանշանակ ներկայացուցիչ Քրիստին Վայգանդին՝ հավատարմագրման նամակը հանձնելու կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
ՀՀ ԱԳ նախարարն արժևորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի՝ անցած 27 տարիների գործունեությունը՝ ուղղված երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը: Առանձնահատուկ կարևորվել է կազմակերպության կողմից երեխաների առողջության և կրթության բարելավմանն ուղղված տարբեր ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի՝ ՀՀ-ի համար նախատեսված 2021-2025 թվականների ծրագրային փաստաթղթին, որը հանդիսանում է սոցիալական ծառայությունների, կրթության, առողջապահության և երեխաների իրավունքների ոլորտներում բավարար առաջընթաց գրանցելուն միտված համապարփակ շրջանակ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև անցած տարվա ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հումանիտար հետևաքները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է հակամարտությունից տուժած երեխաների անվտանգության, կրթության և այլ իրավունքների ապահովման գործում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի առավել ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը։

Арарат Мирзоян обсудил с представителем ЮНИСЕФ в Армении гуманитарные последствия азербайджано-турецкой агрессии (видео)
22 октября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян по случаю вручения аккредитационного письма принял представителя ЮНИСЕФ в Армении Кристин Вейганд.
«Министр высоко оценил деятельность Детского фонда ООН в Армении за последние 27 лет, направленную на защиту прав детей. Особо была отмечена реализация организацией различных программ, направленных на улучшение состояния здоровья и обучения детей», - сообщили в МИД.
Арарат Мирзоян и Кристин Вейганд обсудили программный документ ЮНИСЕФ для Армении на 2021-2025 годы, который представляет собой всеобъемлющую программу, направленную на достижение прогресса в сферах социальных услуг, образования, здравоохранения и прав детей.
В ходе встречи были обсуждены и гуманитарные последствия прошлогодней азербайджано-турецкой агрессии. Министр Мирзоян подчеркнул необходимость более активного участия ЮНИСЕФ в обеспечении безопасности, образования и других прав детей, пострадавших от военных действий.