Ռուստամ Բադասյանը հանդիպել է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին
Մոսկվայում հոկտեմբերի 21-22-ն անցկացվող Միջազգային մաքսային ֆորումի շրջանակում տեղի է ունեցել հանդիպում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի և Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կունիո Միկուրիայի միջև։   Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊԵկ մամուլի ծառայությունը։
Հանդիպման ընթացքում կարևորվել են միջազգային հարթակներում, մասնավորապես՝ Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության հասանելի հարթակներում (KUDO, Click platform) փորձի փոխանակմանը, մաքսային ծառայողների հմտությունների և գիտելիքների զարգացմանն ուղղված դասընթացների կազմակերպման աշխատանքները՝ մաքսային ոլորտի զարգացման ներկա միտումների համատեքստում: Անդրադարձ է կատարվել նաև մաքսային ոլորտում նախատեսվող բարեփոխումների շրջանակում տեխնիկական աջակցության ծրագրերի իրագործմանը։
Քննարկվել են նաև Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության «Մերկատոր» ծրագրի շրջանակում բոլոր 57 անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների հետ աշխատանքների համակարգման, առաջիկայում ՀՀ մաքսային ծառայության համար ռիսկերի խելացի կառավարման և օդանավակայաններում իրականացվող մաքսային հսկողության թեմաներով կազմակերպվող հեռավար միջոցառումներին առնչվող հարցեր։
ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը վերահաստատել է Կոմիտեի պատրաստակամությունը՝ տեղեկատվական տեխոնոլոգիաների հաջորդ համաժողովն անցկացնել Հայաստանում։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությանն անդամակցում է 1992 թվականից։ Հայաստանը պարբերաբար ստանում է խորհրդատվական բնույթի աջակցություն՝ ՀՄԿ «Մերկատոր» ծրագրի շրջանակում, որի նպատակն է նպաստել Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության «Առևտրի դյուրացման  մասին» համաձայնագրի դրույթների իրականացմանը: Պետական եկամուտների կոմիտեն 2018 թվականից հանդիսանում է Համաշխարհային մաքսային կազմակերպության Աուդիտի կոմիտեի անդամ։

Рустам Бадасян встретился с генеральным секретарем Всемирной таможенной организации
В рамках Международного таможенного форума, который проходит в Москве 21-22 октября, состоялась встреча председателя Комитета государственных доходов Армении Рустама Бадасяна с генеральным секретарем Всемирной таможенной организации Кунио Микурия.
«Была отмечена важность обмена опытом на международных площадках, в частности, на доступных площадках Всемирной таможенной организации (KUDO, Click platform) и организаций курсов по развитию навыков и знаний таможенных служащих в контексте нынешних тенденций развития таможенной сферы. Обсуждались программы технического содействия намеченным в таможенной сфере реформам», - сообщили в Комитете по государственным доходам.
Были обсуждены и вопросы, касающиеся координации работ с таможенными службами всех 57 государств-членов в рамках программы Всемирной таможенной организации «Меркатор», интеллектуального управления рисками для таможенной службы РА и проведения дистанционного контроля в аэропортах.
Рустам Бадасян подтвердил готовность КГД провести следующую конференцию в Армении.
Республика Армения является членом Всемирной таможенной организации с 1992 года. Армения регулярно получает консультативную помощь в рамках программы «MCC Mercator», которая направлена на содействие реализации положений Соглашения Всемирной торговой организации по упрощению процедур торговли. Комитет государственных доходов является членом Ревизионного комитета Всемирной таможенной организации с 2018 года.