ՀՀ և ՌԴ միջև կնքվել է մաքսային կարգավորման ոլորտում միջազգային մի շարք պայմանագրերի գործողության դադարեցման մասին արձանագրություն
Մոսկվայում հոկտեմբերի 21-22-ն անցկացվող Միջազգային մաքսային ֆորումի շրջանակում այսօր ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի և Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի պաշտոնակատար Ռուսլան Դավիդովի միջև կնքվել է մաքսային կարգավորման ոլորտում միջազգային մի շարք պայմանագրերի գործողության դադարեցման մասին արձանագրություն։
Արձանագրության ստորագրման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նշված միջազգային պայմանագրերի արդիականության բացակայությամբ, քանի որ դրանցով կարգավորվող իրավահարաբերություններն արդեն իսկ կարգավորված են Եվրասիական տնտեսական միության իրավապայմանագրային բազայի շրջանակում, որոնցով էլ առաջնորդվում են ԵԱՏՄ անդամ պետությունները:
Արձանագրության ստորագրման նպատակը գույքագրման արդյունքում իրավական դաշտի արդիականացումն ու համապատասխանեցումն է գործող պահանջներին։

Между РА и РФ подписан протокол о прекращении действия ряда международных соглашений в области таможенного регулирования
В рамках проходящего 21-22 октября в Москве Международного таможенного форума председатель Комитета государственных доходов Армении Рустам Бадасян и исполняющий обязанности руководителя Федеральной таможенной службы России Руслан Давыдов подписали протокол о прекращении действия ряда международных соглашений в области таможенного регулирования.
Необходимость подписания Протокола обусловлена неактуальностью указанных международных договоров, так как регулируемые ими правоотношения уже регулируются в правовых рамках Евразийского экономического союза, которым руководствуются государства-члены ЕАЭС.
Целью подписания протокола является модернизация правовой базы и приведение ее в соответствие с существующими требованиями по результатам инвентаризации.