Ալեն Սիմոնյանն Աթենքում է
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում մասնակցում է Եվրոպական խորհրդարանների նախագահների երկօրյա խորհրդաժողովին, որին մասնակցում են 47 երկրի պատվիրակներ: Այս ձեւաչափով խորհրդաժողովներն անցկացվում են երկու տարին մեկ անգամ: Այս մասին տեղեկացնում են Ազգային ժողովից։
Համաժողովը մեկնարկել է հոկտեմբերի 21-ին՝ հանդիսավոր նիստով: Լիագումար նիստի բացման արարողության բանախոսներն են եղել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահը, Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարը:
«Covid-19 հանրային առողջության  ճգնաժամի առջեւ կանգնած ժողովրդավարություններ. փորձի փոխանակում, ճանապարհ դեպի առաջ» խորագիրը կրող պանելային ձեւաչափի քննարկումներն ուղղված են եղել համավարակի առաջացրած ճգնաժամի հաղթահարմանը:
Խորհրդաժողովի առաջին թեմայի շրջանակում շեշտադրվել է համավարակի պայմաններում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների կողմից արտակարգ միջոցների ձեռնարկումը, որոնք արվել են  բացառապես հանրային առողջապահական նպատակներով: Այս իմաստով ծավալուն քննարկվել են մարդու իրավունքների սահմանափակմանն առնչվող որոշ դրույթներ: Հարցուպատասխանի առանցքում են  եղել ԵԽԽՎ-ի ընթացակարգային կանոնները՝ համաձայն որոնց սանիտարական  սահմանափակումների պայմաններում աշխատանքներն ընթանում են հեռավար, այլընտրանքային եղանակներով:
Քննարկման դիտակետում է եղել նաեւ ազգային խորհրդարանների կողմից համավարակի պայմաններում քաղաքացիների հետ երկխոսությունն ապահովելու լավագույն փորձի վերհանումը: Խորհրդաժողովին տարբեր երկրների խորհրդարանների նախագահները հիմնականում ներկայացրել են համավարակի պայմաններում օրենսդիր մարմինների բնականոն աշխատանքի ապահովման փորձը:
Երկօրյա խորհրդաժողովի օրակարգային մյուս քննարկումները ծավալվելու են «Շրջակա միջավայրի իրավունք՝ ազգային խորհրդարաններ, առողջ լինելու իրավունք եւ կայուն միջավայր», «Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ընդհանուր ապագան» խորագրերի ներքո:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունենալու «Եվրոպական բոլոր քաղաքացիների ընդհանուր ապագան» խորագրով լիագումար նիստին:
Մինչ համաժողովի աշխատանքների մեկնարկն ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար, Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի անդամ Մաքսիմոս Հարակոպուլոսի հետ:

Ален Симонян находится в Афинах
Делегация во главе с Аленом Симоняном с рабочим визитом, для участия в двухдневной конференции председателей европейских парламентов находится в столице Греции Афинах. В конференции участие принимают делегаты из 47 стран. Об этом сообщили в Национальном собрании РА, отметив, что конференции в таком формате проводятся раз в два года.
Конференция началась 21 октября. На церемонии открытия пленарного заседания выступили председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы, председатель Парламента Греции и генеральный секретарь Совета Европы.
Панельное обсуждение «Демократии столкнулись с кризисом общественного здравоохранения, связанным с COVID-19. Обмен опытом, путь вперед» было направлено на преодоление кризиса, вызванного пандемией.
Отмечается, что первая тема конференции была посвящена экстренным мерам государств-членов Совета Европы при пандемии, которые принимались исключительно в целях общественного здравоохранения. В этом смысле широко обсуждались некоторые положения, связанные с ограничением прав человека. В основе вопросов и ответов лежали процедурные правила ПАСЕ, согласно которым в условиях санитарных ограничений работа должна вестись удаленно, альтернативными способами.
Обсуждение велось и вокруг передового опыта парламентов в обеспечении диалога с гражданами в условиях эпидемии. На конференции спикеры парламентов разных стран в основном представили опыт обеспечения нормальной работы законодательных органов в условиях эпидемии.
Также будут обсуждаться следующие вопросы: «Экологическое право, национальные парламенты, право на здоровье и устойчивую окружающую среду», «Общее будущее всех граждан Европы».
Председатель НС РА Ален Симонян выступит на пленарном заседании «Общее будущее всех граждан Европы».
Перед началом конференции Председатель НС Ален Симонян встретился с генеральным секретарем Межпарламентской Ассамблеи Православной Церкви, депутатом Парламента Греческой Республики Максимосом Харакопулосом.