ԱԳ նախարարը հանդիպել է Բրազիլիայի դեսպանի հետ
Հոկտեմբերի 20-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպան Աժեմար դե Մենդոսա Սանկտոսին։
Նախարար Միրզոյանը և դեսպան Սանկտոսն ընդգծել են հայ-բրազիլական քաղաքական երկխոսության ակտիվացման կարևորությունը՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման ու բարձր մակարդակներում փոխայցելությունների իրականացման միջոցով:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել ջանքեր գործադրելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներում համագործակցության խորացման ուղղությամբ՝ առանձնահատուկ ընդգծելով բարձր ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տիեզերքի, մարդկային շփումների, գյուղատնտեսության ոլորտները։
ԱԳ նախարար Միրզոյանն ու Բրազիլիայի դեսպան Աժեմար դե Մենդոսա Սանկտոսը բարձր են գնահատել Բրազիլիայում հայ համայնքի կամրջող դերը երկու երկրների հարաբերություններում:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել նաև միջազգային տարբեր հարթակներում արդյունավետ փոխգործակցության կապակցությամբ: Քննարկվել են Եվրասիական միության և ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի միջև համագործակցության հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադառնալով ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։

Глава МИД встретился с послом Бразилии
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 20 октября принял посла Бразилии в Армении Ажемара де Мендосу Санктоса.
Министр Мирзоян и посол Санктос подчеркнули необходимость активизации армяно-бразильского политического диалога посредством консультаций между министерствами иностранных дел и взаимных визитов на высоком уровне.
Собеседники выразили готовность приложить усилия для углубления сотрудничества в представляющих взаимный интерес сферах, сделав акцент на сферах высоких и информационных технологий, космоса, человеческих контактов, сельского хозяйства.
Министр Мирзоян и посол Бразилии высоко оценили связующую роль армянской общины Бразилии в отношениях между двумя странами.
Стороны также выразили удовлетворение плодотворным сотрудничеством на различных международных площадках. Были обсуждены перспективы сотрудничества между ЕАЭС и МЕРКОСУР.
Коснувшись сложившейся вследствие азербайджано-турецкой агрессии гуманитарной ситуации, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость безоговорочной репатриации армянских военнопленных и гражданских заложников.