Իռլանդիան շահագրգռված է բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ․նորանշանակ դեսպան (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Իռլանդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարտինա Ֆինեյը (նստավայրը՝ Սոֆիա):
Շնորհավորելով նորանշանակ դեսպանին առաքելության ստանձնման կապակցությամբ՝ նախագահ Սարգսյանը կարևորել է հայ-իռլանդական հարաբերությունների հետագա ամրապնդումն ու երկկողմ օրակարգի ընդլայնումը և ընդգծել, որ նախագահական ինստիտուտը պատրաստ է լիազորությունների սահմաններում աջակցել փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին:
Դեսպան Մարտինա Ֆինեյը նշել է, որ իր երկիրը ևս շահագրգռված է բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցության խորացմամբ և պատրաստակամություն է հայտնել իր անձնական ներդրումն ունենալ:
Ընդգծելով, որ երկու երկրները հարաբերությունները խորացնելու մեծ ներուժ ունեն՝ զրուցակիցները մասնավորապես հեռանկարային են համարել բարձր տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, կենսատեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությունը: Առանձնահատուկ կարևորվել է մշակութային կապերի սերտացման ուղղությամբ քայլերի իրականացումը: Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել երկու ժողովուրդների պատմամշակութային ժառանգությունը ներկայացնող և ընդհանրություններն արտացոլող միջոցառումների կազմակերպման հեռանկարներին:

Ирландия заинтересована в углублении сотрудничества с дружественной Арменией: новоназначенный посол (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня принял верительные грамоты новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Ирландии в Республике Армения Мартину Финей (резиденция в Софии).
Поздравив новоназначенного посла с назначением, Армен Саркисян отметил важность дальнейшего укрепления армяно-ирландских отношений и расширения двусторонней повестки, подчеркнув, что институт президента в рамках своих полномочий готов поддержать инициативы, направленные на развитие сотрудничества.
Посол Мартина Финей отметила, что ее страна также заинтересована в углублении сотрудничества с дружественной Арменией и выразила готовность внести личный вклад.
Подчеркнув, что у двух стран есть большой потенциал для углубления отношений, собеседники сочли особенно перспективным сотрудничество в области высоких технологий, искусственного интеллекта и биотехнологий. Особо была отмечена важность реализации шагов по укреплению культурных связей. В этом контексте были организованы перспективы организации мероприятий, отражающих историческое и культурное наследие двух народов.