Նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը (նստավայրը՝ Թբիլիսի): Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել և հետագա հաջողություններ է մաղթել դիվանագետին՝ վստահություն հայտնելով, որ նա իր ջանքերը կուղղի հայ-նորվեգական հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը: Հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցները փոխգործակցության համար հետաքրքիր են համարել մասնավորապես կրթության, բնապահպանության, կանաչ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության, ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման ոլորտները: Երկու ժողովուրդների միջև կապերի աշխուժացման տեսանկյունից նախագահ Սարգսյանը կարևորել է նաև համատեղ մշակութային ծրագրերի իրականացումը: Դեսպան Հելենե Սանդ Անդրեսենը պատրաստակամություն է հայտնել ներդնել բոլոր ջանքերը երկկողմ հարաբերությունների օրակարգն ավելի հարստացնելու, ինչպես նաև տնտեսական ակտիվությունը խթանելու ուղղությամբ:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Նորվեգիան առաջիկայում «Moderna» տեսակի պատվաստանյութի նշանակալի խմբաքանակ կտրամադրի Հայաստանին՝ հույս հայտնելով, որ այն զգալի աջակցություն կլինի համավարակի դեմ պայքարում:

Новоназначенный посол Королевства Норвегии в Армении вручила верительные грамоты президенту Саркисяну (видео)
Президент Армении Армен Саркисян принял новоназначенного посла Королевства Норвегии Хелен Санд Андресен (резиденция в Тбилиси) по случаю вручения верительных грамот.
Армен Саркисян поздравил дипломата и пожелал ей дальнейших успехов, выразив уверенность, что она приложит свои усилия для продолжительного развития армяно-норвежских отношений.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с активизацией и углублением двусторонних отношений. Особо интересными для сотрудничества собеседники назвали сферы образования, окружающей среды, зеленых и информационных технологий, туризма, сельского хозяйства, эффективного управления водными ресурсами. В контексте активизации связей между народами двух стран президент Саркисян также подчеркнул важность реализации совместных культурных программ.
Посол Хелен Санд Андресен выразила готовность приложить все усилия для дальнейшего обогащения повестки двусторонних отношений, а также стимулирования экономической активности. Она также сообщила, что Норвегия в ближайшее время подарит Армении значительную партию вакцины «Moderna», выразив надежду, что это станет значительной поддержкой в борьбе с эпидемией.