Ատոմակայանի 2 էներգաբլոկը գործարկվեց
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը տեղեկացնում է, որ ս/թ հոկտեմբերի 17-ին ՊՆՎ-2021-ից հետո գործարկվեց ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկը և միացավ ՀՀ միասնական էներգահամակարգին:
Աշխատանքներին մասնակցեցին Հայկական ԱԷԿ-ի գրեթե բոլոր ստորաբաժանումների աշխատակիցները, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Խորվաթիայի, Չեխիայի, Սլովակիայի և այլ երկրների շուրջ 600 մասնագետ:
ՊՆՎ-2021-ի առանցքային աշխատանքներից մեկն էներգաբլոկի ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողումն էր. այն հաջողությամբ իրականացվեց ՀԱԷԿ-ում և կնպաստի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացմանն ու անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Բլոկի տևական կանգի ընթացքում իրականացվել են նաև անվտանգության հիմնական համակարգերի՝ ակտիվ գոտու վթարային հովացման, սպրինկլերային, հուսալի սնուցման, ներռեակտորային տեխնոլոգիական վերահսկման և տեղեկատվահաշվողական համակարգերի արդիականացման աշխատանքները:
АО "Русатом Сервис" ընկերության և ներգրավված ենթակապալառու ընկերությունների մասնագետների, ինչպես նաև կայանի անձնակազմի մասնակցությամբ կատարվել են ՀԱԷԿ-ի պատմության մեջ եզակի, աննախադեպ մեծ ծավալի աշխատանքներ: Մասնավորապես, իրականացվել են շուրջ 730մ խողովակաշարի և շուրջ 270 միավոր խողովակաշարային փականների մոնտաժման աշխատանքներ, 420 նոր եռակցվածք, ինչպես նաև շուրջ 4700 եռքակարանի՝ չքայքայող մեթոդներով ստուգում/վերահսկում, անցկացվել և մոնտաժվել է շուրջ 42կմ երկարությամբ մալուխ և այլն:
ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ավարտական փուլի աշխատանքներին զուգահեռ ընթացել են տարեկան պլանային վերանորոգման նախատեսված աշխատանքները՝ շուրջ 520 միավոր սարքավորման հիմնանորոգում, ինչպես նաև մոտ 330 միավոր սարքավորման միջին և ընթացիկ վերանորոգում և այլն:
ՊՆՎ-2021-ը Հայկական ԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի համար ամենաերկարատևն էր. այն հնարավոր եղավ հաղթահարել ՀԱԷԿ-ի անձնակազմի ջանքերի առավելագույն կենտրոնացման, աշխատանքների հստակ կազմակերպման, կապալառու կազմակերպություններից ներգրավված մեծաքանակ մասնագետների հետ համաժամանակյա իրականացրած աշխատանքների կոորդինացման շնորհիվ:
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը շարունակում է գործել՝ մշտական ուշադրության կենտրոնում պահելով անխափան և անվտանգ շահագործմանն ուղղված միջոցառումները:

Энергоблок 2 атомной станции введён в эксплуатацию
Энергоблок № 2 Армянской АЭС после планового предупредительного ремонта 17 октября был введен в эксплуатацию и подключен к единой энергосистеме Республики Армения.
Об этом сообщили из ААЭС.
Отмечается, что в работах участвовали сотрудники практически всех подразделений Армянской АЭС, а также около 600 специалистов из России, Беларуси, Украины, Хорватии, Чехии, Словакии и других стран.
«Одной из ключевых задач планово-предупредительного ремонта (ПТР) 2021 года была обшивка металлом корпуса реактора энергоблока. Она успешно реализована, и будет способствовать продлению проектного срока эксплуатации энергоблока № 2 и повышению уровня безопасности. Во время блокады энергоблока была проведена модернизация основных систем безопасности - аварийного охлаждения активной зоны, спринклерной системы, надежного электроснабжения, внутриреакторного технологического контроля, информационных систем», - говорится в сообщении ААЭС.
Отмечается, что уникальный, беспрецедентный объем работ в истории ААЭС был проведен с участием специалистов субподрядных организаций АО «РусАтом Сервис», а также работников станции. В частности, смонтировано около 730 м трубопроводов, около 270 единиц трубопроводной арматуры, около 42 км кабеля, обследовано 420 новых сварочных швов и т. д.
Параллельно с завершающим этапом работ по продлению проектного срока эксплуатации энергоблока № 2 ААЭС проводились и запланированные годовые плановые ремонтные работы, капитальный ремонт около 520 единиц оборудования, а также средний и текущий ремонт около 330 единиц оборудования и т. д.
«ППР 2021 г. энергоблока N2 Армянской АЭС был самым долгим. Преодолеть его удалось за счет максимальной концентрации персонала ААЭС, четкой организации и координации работ, проводимых большим количеством специалистов, привлеченных и от подрядных организаций», - представили в ААЭС.
Армянская АЭС продолжает работать, уделяя постоянное внимание мерам по обеспечению бесперебойной и безопасной эксплуатации.