Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հետ (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Սուրբ Աթոռ մեկնարկել է Ֆրանցիսկոս Պապի հետ այսօր առավոտյան տեղի ունեցած առանձնազրույցով: Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սրբազան քահանայապետին՝ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև ձևավորված բարձր մակարդակի ու կառուցողական երկխոսության համար:
«Որպես Սուրբ Աթոռում Հայաստանի առաջին դեսպան՝ ինձ համար հոգեկան մեծ բավարարվածություն և պատիվ է Առաքելական պալատ վերադառնալը»,-ասել է Հայաստանի նախագահը, նշելով, որ առանձնակի հպարտությամբ ու ջերմությամբ է հիշում 1999 թ. մարտին Վատիկանի գրադարանի Սիքստինյան սրահում Հայաստանում քրիստոնեությունը պետական կրոն հռչակելու 1700-ամյակի տոնակատարության շրջանակներում բացված «Հայաստան-Հռոմ. երկու հազար տարվա հարաբերություններ» խորագրով ցուցահանդեսը՝ ի նշանավորում պատմական ու մշակութային հարուստ անցյալի: Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ 2021-ը հատուկ տարի է հայ-վատիկանյան հարաբերությունների համար՝ հաշվի առնելով Սուրբ Հովհաննես Պողոս Երկրորդի և Նորին Սրբության՝ Հայաստան այցերի հոբելյանական՝ համապատասխանաբար 20-րդ ու 5-րդ տարիները:
«Այդ պատմական այցելությունները մշտապես վառ կմնան հայ ժողովրդի սրտում և մտքում»,- մասնավորապես ասել է նախագահ Սարգսյանն ու ընդգծել Ֆրանցիսկոս Պապի սկզբունքային դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Նախագահը երախտագիտությամբ նշել է, որ մեր երկրի համար ծանր ու դժվարին մարտահրավերների այս փուլում Վատիկանը համերաշխության ձեռք մեկնեց մեր պետությանն ու ժողովրդին:
Դրա լավագույն վկայությունն են Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի օրերին ու դրանից հետո Ֆրանցիսկոս Պապի հնչեցրած խաղաղության ուղերձները, ինչպես նաև հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու կոչը: Հայաստանի նախագահը նշել է, որ Արցախի հարցը մարդու իրավունքների խնդիր է, հայ ժողովրդի՝ իր հինավուրց քրիստոնեական բնօրրանում ապրելու, արարելու ու իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը իրացնելու պահանջ։

Армен Саркисян встретился с Папой Римским Франциском (видео)
Официальный визит президента республики Армена Саркисяна в Святой Престол начался сегодня утром с частной беседы с Папой Франциском.
Армен Саркисян поблагодарил Его Святейшество за налаженный между Святым Престолом и Арменией конструктивный диалог на высоком уровне.
«Как первый посол Армении при Святом Престоле, для меня большое душевное удовлетворение вернуться в Апостольский дворец», - сказал президент Армении, отметив, что с особой гордостью и теплотой вспоминает выставку «Армения-Рим: двухтысячелетние отношения», которая была проведена в марте 1999 года в Сикстинском зале Библиотеки Ватикана в рамках празднования 1700 принятия Арменией христианства.
По словам президента Саркисяна, 2021 год - особый год для армяно-ватиканских отношений, учитывая 20-ю и 5-ю годовщину визита Его Святейшеств Иоанна Павла II и Франциска в Армению соответственно. «Эти исторические визиты навсегда останутся в сердцах и умах армянского народа», - сказал президент Саркисян, подчеркнув принципиальную позицию Папы Франциска в отношении Геноцида армян.
Президент с признательностью отметил, что на этом этапе сложных и трудных для нашей страны вызовов Ватикан выразил солидарность с нашим государством и народом. Лучшее свидетельство этого - послания Папы Франциска о мире во время войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, а также призыв к освобождению армянских военнопленных.
Президент Армении отметил, что проблема Арцаха - это проблема прав человека, требование армянского народа жить, созидать и осуществлять свое неотъемлемое право на самоопределение в своей древней христианской колыбели.