Արդարադատության նախարարի հրավերով Հայաստան է ժամանել ԱՄԷ Վերահսկիչ պալատի նախագահը
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Վերահսկիչ պալատի նախագահ, Աուդիտի բարձրագույն մարմինների միջազգային կազմակերպության նախագահ Հարիբ Սաիդ ալ-Ամիմին:
Նախարար Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Պալատի նախագահին Հայաստան կատարած այցի համար, ընդգծել երկու երկրների ժողովուրդների եղբայրական կապերը, բարձր գնահատել COVID-19 համաճարակի բռնկման ժամանակ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանին տրամադրված բժշկական օգնությունն ու հույս հայտնել, որ այս այցը հատկապես խթան կհաղորդի Հայաստան-ԱՄԷ առևտրատնտեսական մեծ ներուժի բացահայտմանն ու դրա իրագործման պլանավորմանը։
Հարիբ Սաիդ ալ-Ամիմը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրել է ԱՄԷ-ում Վերահսկիչ պաատի գործունեությունն ու պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի հետ կիսվելու իրենց փորձառությամբ։
Նախարար Անդրեասյանն իր հերթին ներկայացրել է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգը, մասնավորապես՝ անդրադարձել հակակոռուպցիոն նոր մարմինների գործունեությանն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր Վերահսկիչ պալատի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ այս այցով նոր էջ կբացվի երկկողմ հարաբերություններում, և Կարեն Անդրեասյանին հրավիրել է ԱՄԷ՝ մասնակցելու ExpoDubai-ին։
Նախարար Անդրեասյանն ընդունել է հրավերը։ Նշենք, որ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա նաև ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Լևոն Յոլյանի հետ։

По приглашению министра юстиции в Армению прибыл председатель Контрольной палаты ОАЭ
Министр юстиции Карен Андреасян сегодня принял председателя Контрольной палаты Объединенных Арабских Эмиратов, председателя Международной организации высших органов аудита Хариба Саид Аль-Амима.
«Карен Андреасян поблагодарил председателя Контрольной палаты за визит в Армению, подчеркнул братские связи между народами двух стран и высоко оценил медицинскую помощь, предоставленную Армении в прошлом году во время вспышки пандемии COVID-19. Он выразил надежду, что этот визит придаст особый импульс выявлению большого торгово-экономического потенциала Армении и ОАЭ и его реализации», - говорится в сообщении министерства.
Хариб Саид Аль-Амим поблагодарил министра за теплый прием, представил деятельность Контрольной палаты в ОАЭ и выразил готовность поделиться своим опытом с Арменией.
Карен Андреасян, в свою очередь, представил повестку реформ Армении, в частности, коснулся деятельности новых антикоррупционных органов и других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Председатель Контрольной палаты выразил уверенность, что с этим визитом откроется новая страница в двусторонних отношениях, и пригласил Карена Андреасяна в ОАЭ для участия в ExpoDubai. Министр приглашение принял.
В рамках визита в Армению делегация ОАЭ встретится и с вице-премьером Суреном Папикяном, председателем Комитета государственных доходов Рустамом Бадасяном, председателем Аудиторской палаты Левоном Йоляном.