Քաղաքական խորհրդակցություններ ՀՀ և Բելառուսի ԱԳ նախարարությունների միջև
Հայաստանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացման նպատակով Մինսկում գտնվող ԱԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղևոնդյանին հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Վլադիմիր Մակեյը։
Հանդիպման ընթացում քննարկվել են Հայաստանի և Բելառուսի միջև փոխգործակցության առնչությամբ հիմնական հարցերը, ընդգծվել է միջպետական համագործակցության ներուժի իրացման անհրաժեշտությունը։
Խորհրդատվությունների ընթացքում Հայաստանի և Բելառուսի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների տեղակալներ Արմեն Ղևոնդյանը և Ալեքսանդր Գուրյանովն առարկայնորեն դիտարկել են հայ-բելառուսական համագործակցության զարգացման ընթացքը և հեռանկարներն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և այլ բազմակողմ ձևաչափերի շրջանակներում։ Կարևորվել է համապատասխան միջկառավարական և միջխորհրդարանական հանձնաժողովների դերը՝ որպես առևտրատնտեսական, գիտական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում, ինչպես նաև օրենսդիր մարմինների միջև երկկողմ փոխգործակցության առաջմղման կարևոր մեխանիզմների։ Միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հարցերի քննարկման ժամանակ արձանագրվել է համագործակցության հետագա զարգացման արդիականությունը՝ հաշվի առնելով 2001թ․ մայիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության և Բելառուսի Հանրապետության միջև բարեկամության և համագործակցության պայմանագրի հիմնական դրույթները։
Խորհրդատվությունների արդյունքներով իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման ուղղությամբ համատեղ ջանքերի շրջանակում ստորագրվել են Քաղաքացիների առանց արտոնագրերի փոխայցելությունների մասին միջկառավարական համաձայնագրում լրացում կատարելու մասին Արձանագրությունը, ինչպես նաև հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին միջկառավարական համաձայնագիրը։

Политические совещания между министерствами ИД РА и Беларуси
Находящийся в Минске для проведения армяно-белорусских межмидовских консультаций заместитель министра иностранных дел Республики Армения Армен Гевондян 8 октября был принят министром иностранных дел Республики Беларусь Владимиром Макеем.
На встрече были затронуты основные вопросы взаимодействия Армении и Беларуси, акцентирована востребованность реализации потенциала межгосударственного сотрудничества.
В ходе консультаций, заместители глав внешнеполитических ведомств Армении и Беларуси Армен Гевондян и Александр Гурьянов предметно рассмотрели ход развития и перспективы армяно-белорусского сотрудничества как на двусторонней основе, так и в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ и других многосторонних форматов.
Подчёркнута роль соответствующих межправительственной и межпарламентской комиссий, как важных механизмов продвижения двустороннего взаимодействия в торгово-экономической, научной и военно-технической областях, а также по линии законодательных органов.
При обсуждении вопросов международной и региональной повестки дня констатирована актуальность последующего развития сотрудничества с учетом основных положений Договора о дружбе и сотрудничестве между Республикой Армения и Республикой Беларусь от 26 мая 2001 года․
В рамках совместных усилий по расширению договорно-правовой базы по итогам консультаций были подписаны Протокол о внесении дополнения в межправительственное Соглашение о взаимных безвизовых поездках граждан, а также межправительственное соглашение о реадмиссии.