Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց են ունեցել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀոկտեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Սերգեյ Լավրովին Պետական դումայի ընտրությունների կապակցությամբ:
Զրուցակիցները մանրամասն քննարկել են հայ֊ռուսական հարաբերություններին, ինչպես նաև միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգին վերաբերող հարցեր: Ընդգծվել է բարձր և բարձրագույն մակարդակներում կանոնավոր շփումների նշանակությունը:
ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները անդրադարձ են կատարել սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում Արարատ Միրզոյանի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, ինչպես նաև սեպտեմբերի 24-ին համանախագահների մասնակցությամբ և միջնորդությամբ տեղի ունեցած ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքներին: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ վերսկսելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման լիարժեք գործընթացը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա։
Երկու երկրների ԱԳ նախարարները կարևորել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի ու 2021թ. Հունվարի 11-ի հայտարարություններով ձեռք բեված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը: Հումանիտար խնդիրների հասցեագրման համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման անհրաժեշտությունը:
Արտաքին քաղաքական ոլոտում քայլերի կոորդինացման համատեքստում կողմերը քննարկել ենք ՄԱԿ, ԵԱՀԿ, ԱՊՀ և ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցությունը, հատկապես հաշվի առնելով ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի ընթացիկ նախագահությունը:

Арарат Мирзоян и Сергей Лавров провели телефонный разговор
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 1 октября провел телефонный разговор с главой МИД России Сергеем Лавровым.
Арарат Мирзоян поздравил Сергея Лаврова с выборами в Государственную Думу.
Собеседники подробно обсудили вопросы армяно-российских отношений, а также международной и региональной повестки дня. Подчеркнута важность регулярных контактов на высоком и высшем уровне.
Министры иностранных дел Армении и РФ коснулись итогов состоявшейся 23 сентября в Нью-Йорке встречи министра иностранных дел Армении с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, а также встречи глав МИД Армении и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Арарат Мирзоян подтвердил готовность Армении возобновить полноценный процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе известных принципов и элементов.
Министры иностранных дел двух стран подчеркнули важность реализации трехсторонних договоренностей лидеров Армении, Азербайджана и России от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г.
В контексте решения гуманитарных вопросов Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость репатриации армянских военнопленных и гражданских заложников, удерживаемых в Азербайджане.
Министры обсудили взаимодействие в рамках общих интеграционных объединений, в том числе с учетом председательства Армении в ОДКБ, а также координацию шагов на международных площадках, включая ООН и ОБСЕ.