Սուրեն Պապիկյանը՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի մի մասը Կառավարությանը նվիրաբերելու մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Արդյունաբերական ընկերություն» բաժնետիրական ընկերությունը (այսուհետ՝ Ընկերություն) և ՀՀ կառավարությունը ուրախ են հայտարարել, որ Ընկերությունը ՀՀ կառավարությանն է նվիրաբերել Ընկերության 25% բաժնետոմսերը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Կառավարությունը։
«Արդյունաբերական ընկերությանն» է պատկանում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) 60%-ը։ ՀՀ կառավարությանը նվիրաբերված 25%-ը կազմում է ԶՊՄԿ ընդհանուր կապիտալի 15%֊-ը, որն էլ հետևապես անցել է ՀՀ սեփականությանը։ «Արդյունաբերական ընկերությունը» «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային» պատկանող ընկերություն է, որը 2021թ. սեպտեմբերի 30֊ին ձեռք էր բերել ԶՊՄԿ֊ի 60%֊ը։
«Գեոպրոմայնինգ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոման Տրոցենկոն գործարքի իրականացումը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ. «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը Հայաստանում ներկայություն ունի երկար տարիներ, և մենք արդեն գրեթե 2 տասնամյակ է վստահելի գործընկեր ենք հանդիսանում Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար: Ուրախ ենք մեր բիզնեսը Հայաստանում ավելի ընդլայնելու և ԶՊՄԿ-ում մեծամասնական մասնաբաժին ձեռք բերելու հնարավորության կապակցությամբ՝ միաժամանակ առաջարկելով Հայաստանի Հանրապետության 15% բաժնեմասնակցությունը ԶՊՄԿ֊-ի սեփական կապիտալում: Մենք մտադիր ենք ընդլայնել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության հետ և սա ավելի լայն ներդրումային տեսլականի առաջին քայլն է: Այս ամենից կշահի Հայաստանի Հանրապետությունը, ժողովուրդն ու մեր բաժնետերերը, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսության համար կբացվեն նոր հնարավորություններ: Նպատակ ունենք առաջիկա տարիներին Հայաստանում սկսել նոր պղնձաձուլարանի կառուցումը»։
ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը գործարքը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ. «Շնորհակալություն ենք հայտնում «Արդյունաբերական ընկերությանը»՝ Հայաստանի ժողովրդին երկրի խոշորագույն ակտիվներից մեկում մասնաբաժին ունենալու հնարավորություն ընձեռելու համար: Սա տարածված գործելակերպ է հանքարդյունաբերության ոլորտում ամբողջ աշխարհում. այս գործարքը կարող է Հայաստանի ժողովրդին ցույց տալ, թե ինչպես է ժամանակակից աշխարհում գործում իրական հանրային մասնակցությունը և ընդհանուր արժեքների ստեղծումը բիզնես-հանրություն ոլորտում: Վստահ ենք, որ այս համատեղ նախագիծը կդառնա սկիզբ՝ Հայաստանում ավելի լավ կառավարվող, ավելի ընդգրկուն և կայուն հանքարդյունաբերության համար, որի արդյունքում կշահեն թե՛ երկիրը, թե՛ ներդրողները»:

Сурен Папикян о передаче в дар правительству части акций Зангезурского медно-молибденового комбината
Поддержи А1+!Компания «ГеоПроМайнинг» намерена расширять сотрудничество с правительством Армении и стать совладельцем Зангезурского медно-молибденового комбината. Это первый шаг к более широкому инвестиционному видению. Об этом говорится в сообщении, опубликованном на официальном сайте правительства Армении.
Сайт напоминает, что акционерное общество «Индустриальная компания», владеющее 60% Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК), передало в дар правительству РА 25% своих акций. 25%, переданные в дар правительству Республики Армения, составляют 15% от общего капитала ЗММК, которые позже были переданы в собственность Республики Армения. «Индустриальная компания» - это компания, принадлежащая компании «ГеоПроМайнинг Армения», которая 30 сентября 2021 г. приобрела 60% ЗММК.
«Компания «ГеоПроМайнинг» в Армении уже много лет, мы являемся надежным партнером Республики Армения и армянского народа почти 2 десятилетия. Мы рады возможности расширить наш бизнес в Армении, приобретя контрольный пакет акций ЗММК и предлагая 15% акций Республике Армения. Мы намерены расширять сотрудничество с правительством Республики Армения, это первый шаг к более широкому инвестиционному видению. Все это принесет пользу Республике Армения, населению и нашим акционерам, а также появятся новые возможности и для экономики Армении. Наша цель - в ближайшие годы начать строительство нового медеплавильного завода в Армении», - сказал Роман Троценко, член Совета директоров «ГеоПроМайнинг», комментируя сделку.
Вице премьер-министр РА Сурен Папикян прокомментировал сделку следующим образом. «Мы благодарим «ГеоПроМайнинг» за то, что он дал народу Армении возможность получить долю в одном из крупнейших активов страны. Это обычная практика в горнодобывающей промышленности по всему миру. Эта сделка может показать народу Армении, как работает реальное участие общественности в современном мире, создание общих ценностей в бизнес сообществе. Мы уверены, что этот совместный проект станет началом более управляемой, более открытой и устойчивой горнодобывающей промышленности в Армении, что принесет пользу как стране, так и инвесторам».