Ադրբեջանական իշխանությունները պատասխանատու են Կութ գյուղի մոտակայքում ՀՀ զինծառայողին վիրավորում հասցնելու համար. ՀՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանական իշխանությունները գործում են միջազգային կանոնների բացահայտ խախտումներով և պատասխանատվություն են կրում Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղի մոտակայքում այսօր ՀՀ զինծառայողի հրազենային վիրավորում հասցնելու, կյանքի իրավունքը դիտավորությամբ խախտելու փորձի համար։
Այս հետևության հիմքում առնվազն այն փաստերն են, որ ադրբեջանական զինված ուժերը՝
1. ներխուժել են և անօրինական տեղակայվել ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ Գեղարքունիքում և Սյունիքում.
2.  2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո նշված երկու մարզերում ֆիզիկապես ներկա են այն հողատարածքներում, որոնք օրինական փաստաթղթերով սեփականության իրավունքով պատկանում են ՀՀ բնակիչների կամ համայնքային սեփականություն են.
3. պարբերաբար կրակում են ՀՀ գյուղերի ուղղությամբ և իրական վտանգ ստեղծում քաղաքացիական բնակիչների կյանքի և առողջության համար, վնաս են պատճառում նրանց գույքին և կենդանիներին.
4. զբաղված են քաղաքացիական բնակիչների նկատմամբ անօրինական արարքներով՝ կենդանիների գողություններ, մարդկանց անօրինական ազատությունից զրկելու փորձեր, հրազենով սպառնալիքներ քաղաքացիական բնակիչներին, խոչընդոտներ գյուղատնտեսական աշխատանքներին և այլն.
5. Գեղարքունիքի Կութ և մյուս գյուղերի հարևանությամն հրդեհում են արոտավայրեր ու խոտհարքեր, գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհների նրանց ներկայության պատճառով սահմանափակվել է մարդկանց ազատ տեղաշարժը, վտանգված է մարդկանց կյանքի իրավունքը։
Այս ամենին գումարվում է այն, որ ադրբեջանական զինված ծառայողերի կողմից մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները, նրանց հանցավոր արարքները խաթարում են մադկանց խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:

Азербайджанские власти несут ответственность за огнестрельное ранение армянского солдата около села Кут: Омбудсмен РА
Власти Азербайджана явным образом нарушают международные правила и несут ответственность за огнестрельное ранение 28 сентября армянского военнослужащего в районе села Кут Гегаркуникской области и попытку умышленного нарушения его права на жизнь. Об этом с подобным заявлением выступил омбудсмен Арман Татоян.
«В основе этого заключения лежит как минимум тот факт, что вооруженные силы Азербайджана:
- вторглись и незаконно расположились на суверенной территории Республики Армения - в Гегаркунике и Сюнике.
- после 9 ноября 2020 года они физически присутствуют на указанных территориях, которые на законных основаниях принадлежат жителям Республики Армения или находятся в общинной собственности;
- регулярно стреляют по селам Республики Армения, создают реальную опасность для жизни и здоровья мирных жителей, наносят ущерб их имуществу и животным;
- занимаются незаконными действиями против мирных жителей, такими как кража животных, попытки лишить людей свободы, угрожать мирным жителям огнестрельным оружием, препятствовать сельскохозяйственной деятельности и т.д.
- пастбища и сенокосы поджигаются возле села Кут и других сел Гегаркуника. Из-за их нахождения в непосредственной близости от сел и дорог между общинами, свободное передвижение людей ограничено и право людей на жизнь находится под угрозой», - заявил Татоян.
По его словам, все это усугубляется тем, что власти Азербайджана официальными заявлениями о вооруженных нападениях и угрозами войны нарушают мирную жизнь и безопасность людей.