Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումների համակարգման խորհրդի նիստ (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Ոստիկանության բարեփոխումների համակարգման խորհրդի հերթական նիստը: Վարչապետն արձանագրել է, որ խորհրդի գործունեությունը որոշակի հանգրվանի է հասել այն իմատով, որ Պարեկային ոստիկանությունը Հայաստանի Հանրապետությունում արդեն իսկ իրողություն է:
«Այն էական փոփոխություն է մեր հանրապետության կյանքում: Տեսնում ենք, որ այդ պրոցեսն առանց ընդհատման շարունակվում է: Ներկայումս ընթանում է Պարեկային ոստիկանության ներդրման գործընթացը Շիրակի և Լոռու մարզերում: Իհարկե, այս ընթացքում նաև ի հայտ են եկել որոշ խնդիրներ, որոնք պետք է քննարկվեն, որպեսզի գործընթացն ավելի արդյունավետ լինի և Պարեկային ոստիկանության աշխատանքներն ավելի արդյունավետ լինեն:
Պիտի ընդգծեմ նաև, որ Պարեկային ոստիկանության բարեփոխումները կամ ներդրումը շատ կարևոր գործընթաց է, բայց դա Ոստիկանության բարեփոխումների միակ բաղադրիչը չէ և մենք մտադիր ենք ամբողջապես իրականացնել այս գործընթացը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է առկա խնդիրների արձանագրումը և դրանց լուծումը՝ համակարգված աշխատանքների արդյունքում: Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ խորհուրդը քննարկել է «ՀՀ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարությունը և դրանից բխող 2020-2022 թվականների գործողությունների ծրագիրը հաստատելու մասին» 2020 թվականի ապրիլի 23-ի թիվ 638-Լ որոշմամբ հաստատված գործողությունների ծրագրով 2021 թվականի 1-ին կիսամյակի ընթացքում իրականացված աշխատանքների և Պարեկային ծառայության ու Օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ներդրմամբ պայմանավորված՝ վերհանված խնդիրները:
Մանրամասն ներկայացվել են Պարեկային ծառայության կազմակերպման գործընթացը, պարեկային ծառայողների կողմից օպերատիվ իրավիճակի վերահսկման, վարչական իրավախախտումների արձանագրման և հանցագործությունների բացահայտման, կանխարգելմանն ուղղված աշխատանքների արդյունքները, ինչպես նաև ծառայության ընթացքում արձանագրված խնդիրները, որոնց ուղղությամբ հնչեցվել են պարզաբանումներ, ներկայացվել են դրանց լուծման մի շարք առաջարկություններ:
Նշվել է, որ շարունակվում են պարեկային ծառայողների մեթոդական և պրակտիկ դասընթացները, որոնք ևս էապես կնպաստեն պարեկային ծառայողների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ու մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը: Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Պարեկային ծառայության և Օպերատիվ կառավարման կենտրոնի գործունեության ընդլայնմանը:
Մասնավորապես, ներկայացվել են Շիրակի և Լոռու մարզերում վերջիններիս ներդրմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը, պարեկային ծառայողների ընտրության ու դասընթացների կազմակերպման գործընթացը:
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետը պատասխանատուներին հանձնարարել է աշխատանքներն իրականացնել սահմանված ժամկետներում՝ շահագրգիռ գերատեսչությունների ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների համակարգված աշխատանքների արդյունքում: Կառավարության ղեկավարը տվել է մի շարք կոնկրետ հանձնարարականներ՝ ներկայացված խնդիրների լուծման նպատակով:

У Пашиняна состоялось заседание Координационного совета по реформе полиции (видео)
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось очередное заседание Координационного совета по реформе полиции.
Никол Пашинян отметил, что деятельность совета достигла определенной вехи в том смысле, что патрульная полиция уже стала реальностью в Республике Армения. «Это серьезное изменение в жизни нашей республики. Мы видим, что этот процесс продолжается беспребойно. В настоящее время идет процесс введения патрульной полиции в Ширакской и Лорийской областях.
Конечно, за это время возникли некоторые проблемы, которые необходимо обсудить, чтобы сделать процесс более эффективным, и работа Патрульной полиции также стала более эффективной. Должен подчеркнуть также, что реформа или введение патрульной полиции - очень важный процесс, но это не единственный компонент реформы полиции, и мы намерены полностью реализовать этот процесс», - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул важность фиксации существующих проблем и их решения в результате слаженной работы.
Перейдя к вопросам повестки дня, Совет обсудил работу, проделанную в первом полугодии 2021 года в соответствии с утвержденным решением № 638-Л от 23 апреля 2020 года планом действий «Об утверждении Стратегии реформирования полиции Республики Армения и плана действий на 2020-2022 годы», а также выявленные в процессе внедрения Патрульной полиции и Центра оперативного управления проблемы. Подробно был представлен процесс организации Патрульной службы, результаты контроля патрульной службы за оперативной обстановкой, фиксации административных правонарушений, выявления и предотвращения преступлений, а также проблем, зарегистрированных во время несения службы, по направлению которых были представлены разъяснения.
Было отмечено, что методические и практические занятия сотрудников патрульной службы продолжаются, что также внесет существенный вклад в повышение эффективности работы патрульных и развитие их профессиональных навыков.
Затем были затронуты вопросы расширения деятельности Центра оперативного управления и Патрульной службы. В частности, был представлен ход работ по их внедрению в Ширакской и Лорийской областях, процесс отбора патрульных и организации их обучения.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр поручил должностным лицам осуществить работы в установленные сроки в результате слаженной работы заинтересованных ведомств и представителей гражданского общества. Премьер-министр дал ряд конкретных поручений по решению поднятых проблем.