Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Կիրպոսի ԱԳ նախարարի հետ (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ ԳԱ 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳ նախարարությունը։
Նախարարներ Միրզոյանը և Խրիստոդուլիդեսն անդրադարձել են հայ-կիպրական օրակարգի մի շարք հարցերի՝ գոհունակությամբ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, և պատրաստակամություն հայտնել առավել ընդլայնել փոխգործակցությունը:
Այս առումով որպես փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բնագավառներ են առանձնացվել առևտրատնտեսական, պաշտպանության, կրթության, զբոսաշրջության ոլորտները: Քննարկվել են երկկողմ, եռակողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարները։
Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսի կառավարությանը Հայաստանի ու հայ ժողովրդի համար մարտահրավերներով լի ժամանակաշրջանում աջակցության ու համերաշխության համար։ Հայաստանի և Կիպրոսի արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: Այդ առնչությամբ նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել եղբայրական Կիպրոսի սկզբունքային դիրքորոշումը:

Арарат Мирзоян встретился с главой МИД Кипра (видео)
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, находящийся в Нью-Йорке для участия в 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, 23 сентября встретился с министром иностранных дел Республики Кипр Никосом Христодулидесом.
«Министры затронули ряд вопросов армяно-кипрской повестки дня, с удовлетворением подчеркнув высокий уровень политического диалога и выразив готовность к дальнейшему расширению сотрудничества. В связи с этим были выделены сферы взаимных интересов - торговля, оборона, образование и туризм», - об этом сообщает МИД РА.
Обсуждались перспективы дальнейшего углубления сотрудничества в двустороннем, трехстороннем и многостороннем форматах.
Арарат Мирзоян поблагодарил правительство Кипра за его поддержку и солидарность в период, полный вызовов для Армении и армянского народа.
Министры иностранных дел Армении и Кипра обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности. Министр иностранных дел РА проинформировал своего коллегу о ситуации, создавшейся в результате азербайджано-турецкой агрессии, развязанной против Арцаха. Арарат Мирзоян высоко оценил принципиальную позицию правительства дружественного Кипра в этом вопросе.