Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ հանձնակատարի հետ խոսել է տեղահանված արցախահայության խնդիրներից (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի 76–րդ նստաշրջանի շրջանակներում Նյու Յորքում գտնվող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի հետ։ Այս մասին հայտնում են արտգործնախարարությունից։
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին և ծառացած հումանիտար խնդիրներին։ Նա, մասնավորապես, շեշտել է տեղահանված արցախահայության` հայրենիք վերադարձի համար պայմանների ստեղծման և նրանց կարիքները հոգալու անհրաժեշտությունը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ ընդգծել է նաև Արցախում միջազգային կազմակերպությունների կողմից հումանիտար առաքելության իրականացման կարևորությունը՝ անընդունելի համարելով Ադրբեջանի կողմից այս հարցի քաղաքականացումը և արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը։

Арарат Мирзоян разговаривал с Верховным комиссаром ООН о проблемах перемещённых арцахских армян (видео)
23 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян, находящийся в Нью-Йорке для участия в работе 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, встретился с Верховным комиссаром ООН по делам беженцев Филиппо Гранди. Департамент СМИ и общественной дипломатии МИД РА сообщает, что Арарат Мирзоян обратил внимание своего собеседника на ситуацию, создавшуюся в результате азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха и на гуманитарные проблемы. Он, в частности, подчеркнул необходимость создания условий для перемещенных арцахских армян, чтобы они могли вернуться на свою родину.
Глава МИД РА также подчеркнул важность выполнения международными организациями гуманитарной миссии в Арцахе, посчитав недопустимой политизацию этого вопроса со стороны Азербайджана и создание искусственных препятствий.