242079556_1475799462800567_8490540999698785604_n (1)
Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ փոխդեսպան Չիպ Լեյթինենին, հայտնեցին Սյունիքի մարզպետարանից:
Ըստ աղբյուրի՝ ԱՄՆ փոխդեսպանին ուղեկցել են դեսպանատան ռազմական կցորդը և քաղաքական ու տնտեսական գրասենյակի ղեկավարը, որոնք նույնպես նոր են նշանակվել:
Փոխդեսպան Լեյթինենի խոսքով՝ Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի ցանկությունն էր, որ իրենց առաջին այցը Հայաստանում սկսեն Սյունիքից՝ կարևորելով դեսպանատան աշխատանքի տեսանկյունից այս մարզի առաջնահերթություն լինելը:
ԱՄՆ փոխդեսպանը ցանկություն է հայտնել տեղում ծանոթանալու կացությանն ու հասկանալ՝ ինչպես կարող են շարունակել աջակցել ժողովրդավարական ու տնտեսական զարգացումներին, ինչպես նաև տեղեկանալ անվտանգային խնդիրների մասին:
Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանն էլ ներկայացրել է հետպատերազմյան շրջանում մարզում ստեղծված իրավիճակը, մարզի ղեկավարության ու բնակչության մտահոգությունները, խնդիրները, որոնց առնչվում են՝ պայմանավորված սահմանային նոր վիճակով։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են անվտանգությանը, ճանապարհներին ու երթևեկությանը, տնտեսական և այլ խնդիրներին առնչվող հարցեր:
Մարզպետը հետագա ակտիվ համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել, ու քանի որ խոսք է եղել USAID-ի կողմից մարզում իրականացված ծրագրերի մասին՝ հույս է հայտնել, որ դրանք շարունակական կլինեն։

242079556_1475799462800567_8490540999698785604_n (1)
Губернатор Сюникской области Меликсет Погосян принял новоназначенного вице-посла США в Армении Чипа Лайтинена.
Вице-посла США сопровождали новоназначенный военный атташе при посольстве и новоназначенный руководитель политического и экономического управления посольства.
По словам Чипа Лейтинена, Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Линн Трейси пожелала, чтобы они совершили свой первый визит в Армении именно в Сюник, подчеркнув, что эта область является приоритетной с точки зрения работы посольства.
Вице-посол США выразил желание ознакомиться с ситуацией на местах и понять, как они могут продолжать поддерживать демократическое и экономическое развитие, а также узнать о проблемах безопасности.
Губернатор Сюника Меликсет Погосян представил ситуацию в регионе в послевоенный период, озабоченности руководства и населения региона, проблемы, с которыми они сталкиваются в связи с новой пограничной ситуацией.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы безопасности, дорог и передвижения, а также экономические и другие проблемы.