Մոսկվան ուշադիր հետևում է. Զախարովա (տեսանյութ)
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան իր ճեպազրույցի ժամանակ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղին, հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին: Նա ընդգծել է, որ Մոսկվան ուշադիր հետևում է Հայաստանում և Ադրբեջանում հաշտության պայմանագրի կնքման, ԼՂ կարգավիճակի որոշման խնդրի շուրջ քննարկումներին:
«Ցավոք, կողմերի միջև պահպանվում են քաղաքական հարցերի շուրջ սկզբունքային տարաձայնությունները, ուստի տվյալ փուլում առաջնային ենք համարում 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների բոլոր դրույթների աներկբա կատարումը և, իհարկե, առաջին հերթին դա վերաբերում է կրակի դադարեցման ռեժիմի պահպանմանը, մարդասիրական հարցերի լուծմանը, տարածաշրջանում տնտեսական, տրանսպորտային կապերի ապաարգելափակմանը և հույս ունենք, որ տվյալ քայլերը կօգնեն պայմաններ ստեղծել հայ-ադրբեջանական կապերի և վերջնական քաղաքական կարգավորման համար»,-ասել է Զախարովան:

Москва внимательно следит: Захарова (видео)
Россия внимательно следит за дискуссиями в Армении и Азербайджане относительно заключения мирного договора между странами. Об этом на очередном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы внимательно следит за дискуссиями в Армении и Азербайджане относительно заключения мирного договора между странами, решением проблемы статуса Нагорного Карабаха.
Принципиальные разногласия сторон по политическим вопросам, к сожалению, сохраняются. Именно поэтому на данном этапе считаем приоритетным неукоснительное выполнение всех положений трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
Рассчитываем, что данные шаги помогут создать условия для нормализации армяно-азербайджанских отношений и выхода на окончательное политическое урегулирование», - сказала она.