Կառավարությունում հիմնավորում են՝ ինչու է սեպտեմբերի 20-ը ոչ աշխատանքային (տեսանյութ)
Գործադիրն ընդունել է «Աշխատանքային օրը տեղափոխելու մասին» որոշում: Ըստ այդմ՝ սեպտեմբերի 20-ի աշխատանքային օրը կտեղափոխվի սեպտեմբերի 25-ը` շաբաթ օրը:
Որոշման ընդունումը պայմանավորված է ՀՀ տոների կապակցությամբ քաղաքացիների հանգիստը կազմակերպելու անհրաժեշտությամբ: Անդրադառնալով որոշմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հայտնի հանգամանքների բերումով բոլորիս տրամադրությունը տոնական համարել չի կարելի, բայց կառավարությունը որոշել է պատշաճ ձևով նշել Հայաստանի անկախության 30-ամյակը. «Սեպտեմբերի 21-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունենալու մասշտաբային և գունագեղ տոնակատարություն:
Այն առաջին հերթին նվիրված է լինելու Հայաստանի անկախության, անվտանգության, ինքնիշխանության և Արցախի համար կյանքը զոհված նահատակների հիշատակին: Այս փոփոխությունն արված է նրա համար, որ անկախության 30-ամյակի առիթով ունենանք 4 անըմդմեջ ոչ աշխատանքային օր: Որոշումն այսպիսի համատեքստ ունի, կարծում եմ՝ ճիշտ է նման տրամաբանությամբ առաջ շարժվել»:

В Правительстве объясняют, почему 20 сентября - нерабочий день (видео)
Правительство приняло решение рабочий день 20 сентября 2021 года перенести на субботу 25 сентября 2021 года.
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян отметил, что принятие проекта постановления правительства РА «О переносе рабочего дня» обусловлено необходимостью организации отдыха граждан в дни праздников Республики Армения.
Принятие данного проекта постановления правительства Республики Армения исходит из статьи 19 Закона Республики Армения «О праздниках и днях памяти Республики Армения».
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что в силу известных обстоятельств наше настроение нельзя назвать праздничным, но правительство решило достойно отметить 30-летие Независимости Армении.
«На Площади Республики состоится масштабное красочное торжество, которое в первую очередь будет посвящено памяти погибших за независимость, безопасность и за суверенитет Армении и Арцаха. Это изменение предусматривает 4 нерабочих дня подряд по случаю 30-летия независимости. Решение имеет такой контекст, и я считаю правильным продвигаться вперед с такой логикой», - сказал премьер.
21 сентября, нерабочий день, исполняется 30 лет независимости Армении. 21 сентября - вторник, 20 сентября - понедельник. Таким образом, граждане смогут отдохнуть 4 дня.