Մեկնարկել է Պատարա գետը Ստեփանակերտի ջրամատակարարման համակարգին միացնող խողովակաշարի կառուցումը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 1-ին աշխատանքային շրջայց է կատարել Ասկերանի շրջանում: Այս մասին հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից։
Երկրի ղեկավարը ծանոթացել է Ստեփանակերտի բնակիչներին երաշտի պայմաններում շուրջօրյա խմելու ջրով ապահովելու նպատակով Պատարա գետից դեպի մայրաքաղաքի ջրամատակարարման համակարգ տանող խողովակաշարի կառուցման աշխատանքներին, որոնք նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2022 թվականի հունիսին։
ԱՀ նախագահը քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանի և ոլորտի այլ ներկայացուցիչների հետ քննարկել է նաև հանրապետության ամենախոշոր և իր նշանակությամբ չափազանց կարևոր տնտեսական նախագծի՝ Պատարայի ջրամբարի կառուցմանն առնչվող հարցեր։ Նախագիծը կյանքի կոչելով վերջնականապես կլուծվի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ջրամատակարարման հարցը, ինչպես նաև Ասկերանի շրջանի մի շարք համայնքներ կապահովվեն խմելու և ոռոգման ջրով։ Այս ուղղությամբ նախագահը հանձնարարել է հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում ավարտել նախապատրաստական աշխատանքներն ու սկսել ակտիվ շինարարության փուլը։
Այնուհետև Արայիկ Հարությունյանը եղել է Աստղաշեն համայնքի վարչական տարածքում պատերազմի հետևանքով Ասկերանի շրջանի վերին ենթաշրջանի գյուղերից տեղահանված բնակիչների համար կառուցվող, ավելի քան 644 հազար քառակուսի մետր մակերես ունեցող նոր բնակավայրի շինհրապարակում, որտեղ հետևել է լայնածավալ շինարարության ընթացքին:
ԱՀ նախագահն այցելել է նաև Իվանյան համայնք, որտեղ ծանոթացել է «Հայաստան» համակայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ երկու բնակելի թաղամասերի կառուցման աշխատանքներին։ Երկու թաղամասներն էլ նախատեսվում է շահագործման հանձնել 2022 թվականին, և դրանց բնակիչներն ապահովված կլինեն ենթակառուցվածքային բոլոր հարմարություններով։ Այցի ընթացքում նախագահ Հարությունյանը եղել է նաև Հովսեփավան համայնքում, որտեղ հետևել է Արցախյան երրորդ պատերազմում զոհվածների ընտանիքների և տեղահանված բնակիչների համար նախատեսված շուրջ 92 առանձնատների կառուցման աշխատանքներին։ Թաղամասի շինարարությունն իրականացվում է ռուսաստանաբնակ բարերար Սերգեյ Համբարձումյանի միջոցներով։
Բավարար գնահատելով աշխատանքների ընթացքը՝ երկրի ղեկավարը մեծապես կարևորել է Արցախում իրականացվող բնակարանաշինական ծրագրերի նշանակությունը և ընդգծել, որ համայն հայության ուժերով ժամանակի ընթացքում հնարավոր է դառնալու մեղմել պատերազմի հետևանքով ստեղծված բարդ սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար իրավիճակը:

Начато строительство трубопровода, соединяющего реку Патара с системой водоснабжения Степанакерта
1 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян совершил рабочую поездку по Аскеранскому району.
Глава государства ознакомился с работами по строительству трубопровода от реки Патара к системе водоснабжения столицы. Он прокладывается с целью обеспечения жителей Степанакерта круглосуточной питьевой водой. Работы планируется завершить в июне 2022 года.
Араик Арутюнян обсудил с министром градостроительства Арамом Саргсяном и с другими представителями сферы вопросы, касающиеся самого крупного и по своему значению важного экономического проекта -строительства водохранилища Патара. Реализация проекта окончательно разрешит вопрос водоснабжения в столице Степанакерте, а также ряд населенных пунктов Аскеранского района будут обеспечены питьевой водой и водой для орошения. Президент поручил в кратчайшие сроки завершить подготовку и начать активную фазу строительства.
Затем Араик Арутюнян побывал на стройплощадке нового поселка,  площадью более 644 000 кв. метров, строящегося на административной территории общины Астхашен для жителей сел подрайона Верин Аскеранского района, перемещенных вследствие войны.
Араик Арутюнян также посетил общину Иванян, где ознакомился со строительством двух жилых кварталов, финансируемых Всеармянским фондом «Айастан». Оба района планируется ввести в эксплуатацию в 2022 году, их жители будут обеспечены всеми инфраструктурами.
В ходе визита президент Арутюнян также посетил общину Овсепаван, где проследил за строительством около 92 частных домов для семей погибших в третьей Арцахской войне и для вынужденных переселенцев. Строительство района осуществляется при помощи российского благотворителя Сергея Амбарцумяна.
Оценив ход работ как удовлетворительный, президент страны особо подчеркнул важность реализуемых в Арцахе программ жилищного строительства, подчеркнув, что лишь усилиями всех армян можно будет облегчить сложившуюся сложную социально-экономическую и гуманитарную ситуацию.