Ընտրվել է ազգային ավիաընկերության անվանումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը (ԱՆԻՖ) և Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային փոխադրող օպերատորը` Էյր Արաբիա ընկերությունը, այսօր հայտարարեցին, որ համատեղ ձեռնարկության կողմից գործարկվող նոր ազգային ավիաընկերությունը կանվանվի “Fly Arna” («Ֆլայ Արնա»):
Անունն ընտրվել է համատեղ ձեռնարկության տնօրենների խորհրդի կողմից, 2021 թվականի հուլիսին հայտարարված «Անվանեք ավիաընկերությունը» մրցույթի մասնակիցներից ստացված ավելի քան 500 առաջարկներից: Բոլոր առաջարկների համապարփակ քննարկումներից հետո որպես ավիաընկերության անուն ընտրվեց «Fly Arna»-ն։
«Արնա» բառը ստացվել է «Հայկական ազգային ավիաուղիներ» (Armenian National Airlines) անունից՝ համատեղելով «ARmenian» բառի առաջին երկու տառերը, «National» և «Airline» բառերի առաջին տառերը: Մրցույթը նպատակ ուներ հնարավորություն տալու Հայաստանի քաղաքացիներին մասնակցելու երկրի ազգային ավիաընկերության անվանակոչմանը` արտացոլելով ԱՆԻՖ-ի և Էյր Արաբիայի հանձնառությունը` նպաստելու շահագրգիռ կողմերի հնարավորինս ընդգրկուն ներգրավմանը: Ավելի քան 800 մասնակից ԱՆԻՖ-ի սոցիալական ցանցերում և էլեկտրոնային հաղորդագրության միջոցով առաջարկել է 500 անուն նոր ավիաընկերության համար: «Շնորհակալ եմ բոլորին մրցույթին ակտիվ մասնակցության համար. դա և՛ ոգեշնչող է, և, կարծում եմ, արտացոլում է ավիաընկերության հաջողության բոլորիս ընդհանուր տեսլականը և ձգտումը» - նշել է ԱՆԻՖ-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը: «Չնայած համավարակով պայմանավորված լուրջ մարտահրավերներին, մենք վստահ ենք, որ Fly Arna-ի համար սա նաև շուկային շահեկան ու մրցունակ նոր առաջարկ բերելու հնարավորություն է, որը շոշափելի օգուտներ կբերի մեր պետությանը և ժողովրդին»: Էյր Արաբիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ադել Ալ Ալին այս առիթով ասել է. «Նոր անունը, մեր համոզմամբ, արտացոլում է Հայաստանի ժողովրդի ձգտումները և հանդիսանում է ազգային մասնակցության արդյունք՝ ընդգծելով մեր համատեղ ձեռնարկության՝ հանրային շահի առաջնահերթության հանձնառությունը»: Fly Arna-ն Հայաստանի ավիացիայի համար նոր դարաշրջանի սկիզբ կարող է հանդիսանալ՝ զգալի արժեք ստեղծելով տնտեսության համար և խթանելով զբոսաշրջության, հյուրընկալության և հարակից բիզնես ոլորտները:
Fly Arna-ն գործելու է որպես բյուջետային ուղևորատար ավիաընկերություն, որի բազան հանդիսանալու է Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը: Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ընկերությունը կդիմի օդանավ շահագործողի վկայականի (AOC) ստացման համար: Մանրամասները՝ գործարկման ամսաթվի, ուղղությունների մասին կհայտարարվի առաջիկայում: ԱՆԻՖ-ը և Էյր Արաբիան հայտարարել էին Հայաստանի նոր ազգային ավիաընկերության գործարկման համաձայնագրի մասին 2021 թվականի հուլիսին: ԱՆԻՖ-ի մասին ԱՆԻՖ-ը հիմնադրվել է 2019թ․-ին` օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, արտահանման խթանման և Հայաստանում լայնածավալ նախագծերում ներդրումները համաֆինանսավորելու մանդատով։
ԱՆԻՖ-ի գործունեությունը միտված է օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, Հայաստանում ռազմավարական կարևորության ակտիվների պորտֆելի կառավարմանը։ Էյր Արաբիայի մասին Էյր Արաբիան ցուցակված է Դուբայի ֆինանսական շուկայում և հանդիսանում է Մերձավոր Արևելքի ու Հյուսիսային Աֆրիկայի բյուջետային առաջատար օպերատոր: Էյր Արաբիան սկսել է իր գործունեությունը 2003թ.-ի հոկտեմբերին և ներկայումս շահագործում է 58 նոր A320 և A321 ինքնաթիռներ՝ սպասարկելով ԱՄԷ-ի, Մարոկկոյի և Եգիպտոսի հինգ հանգույցներից մոտ 170 երթուղիներ: Էյր Արաբիան տրամադրում է հարմարավետ, հուսալի և մատչելի օդային ճանապարհորդություններ։

Выбрано название национальной авиакомпании
Поддержи А1+!Фонд государственных интересов Армении (АНИФ) и первый и самый крупный бюджетный оператор на Ближнем Востоке и в Северной Африке - компания «Эйр Арабия» сегодня объявили, что новая Национальная авиакомпания, эксплуатируемая совместным предприятием, будет называться «Fly Arna» (Флай Арна).
«Имя было выбрано Советом директоров совместного предприятия из более чем 500 предложений, поступивших от участников конкурса «Назовите авиакомпанию», объявленного в июле 2021 года.
После всестороннего обсуждения всех предложений в качестве названия авиакомпании было выбрано имя «Fly Arna». Аббревиатура «АрНА» происходит от названия «Армянские национальные авиалинии», объединяющего первые две буквы слова «Армянские» и первые буквы слов «национальные» и «авиалинии».
Целью конкурса было - дать гражданам Армении возможность принять участие в присвоении названия национальной авиакомпании страны, что отражало стремление ANIF и компании «Эйр Арабия» содействовать как можно более широкому вовлечению заинтересованных сторон», - сообщает «Арменпресс» со ссылкой на сообщение, распространенное Фондом государственных интересов Армении. Более 800 участников конкурса в социальных сетях и на электронный адрес ANIF 500 прислали 500 предложений имен для новой авиакомпании.
«Несмотря на серьезные проблемы, связанные с пандемией, мы уверены, что для «Fly Arna» это будет возможностью представить новое конкурентоспособное предложение, ориентированное на рынок, которое принесет ощутимые выгоды и нашему штату, и нашим людям», - сказал генеральный директор ANIF Давид Папазян. Генеральный директор Air Arabia Адель Аль Али заявил по этому поводу: «Мы считаем, что новое название отражает чаяния народа Армении, является результатом национального участия, подчеркивая приверженность нашего совместного предприятия приоритету общественных интересов».
В сообщении говорится, что «Fly Arna» может стать началом новой эры для авиации Армении, создавая значимые ценности для экономики, продвигая туризм, гостиничный бизнес и связанные с ним секторы бизнеса. «Fly Arna» будет работать как бюджетная авиакомпания с базой в ереванском международном аэропорту Звартноц. В ближайшие недели компания подаст заявку на получение сертификата AOC.